Podstępne nakłonienie lub użycie groźby wobec spadkodawcy do sporządzenia lub odwołania testamentu (art. 928 § 1 pkt 2 k.c.)

Podstawy uznania spadkobiercy za niegodnego

Wyświetl tylko:

Sporządzenia testamentu w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli, w żadnym razie nie może być utożsamiany z podstępnym, czy nakłonieniem spadkodawcy za pomocą groźby do sporządzenia/odwołania testamentu. Fakty te mogą współistnieć, ale wadliwość oświadczenia woli wynikająca z braku zdolności testowania, sama z siebie nie dowodzi podstępu, czy groźby. Jako przykład podstępnego działania orzecznictwo przywołuje postępowanie spadkobiercy ustawowego, który wiedząc o zamiarze spadkodawcy sporządzenia testamentu na rzecz innej osoby, nakłania spadkodawcę do sporządzenia testamentu maszynowego, wiedząc, iż testament taki będzie nieważny. 

Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 23 stycznia 2015 r., I C 1001/12

Standard: 37711 (pełna treść orzeczenia)

Przesłanka uznania za niegodnego w postaci podstępnego działania spadkobiercy w stosunku do spadkodawcy spełniona może być jedynie wtedy, gdy spadkodawca w związku z działaniami spadkobiercy sporządza czy też odwołuje testament wbrew swojej rzeczywistej woli. 

Wyrok SA w Warszawie z dnia 18 grudnia 2014 r., VI ACa 304/14

Standard: 35744 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 306 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19342

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.