Wykonanie i niewykonanie zobowiązania przez dłużnika jako warunek w rozumieniu art. 89 k.c.
Uzależnienie skutków czynności prawnej od zdarzenia przyszłego i niepewnego (art. 89 k.c.) Zasady, przesłanki, podstawy odpowiedzialności kontraktowej (art. 471 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dopuszczalne (co do zasady) jest dokonanie czynności prawnej zawierającej zastrzeżenie, że jej skutek zależy od skorzystania z uprawnienia lub woli wykonującego zobowiązanie, a zdarzenie zależne od zachowania strony może polegać na spełnieniu lub niespełnieniu świadczenia. Zastrzeżenie to podlega ocenie na podstawie art. 353[1] k.c., z uwzględnieniem normatywnej konstrukcji warunku określonej w art. 89 k.c.
Postanowienie SN z dnia 13 stycznia 2023 r., I CSK 1606/22
Standard: 69767 (pełna treść orzeczenia)
Co do zasady - dopuszczalne jest dokonanie czynności prawnej zawierającej zastrzeżenie, że jej skutek zależy od skorzystania z uprawnienia lub woli wykonującego zobowiązanie a zdarzenie zależne od zachowania strony polegać może na spełnieniu/niespełnieniu świadczenia objętego treścią zobowiązania spełnienia świadczenia. Podlegają one jednak ocenie w płaszczyźnie przesłanek wyznaczonych treścią art. 353[1] k.c., która obejmuje także badanie w aspekcie normatywnej konstrukcji warunku przewidzianej w art. 89 k.c. W obecnym stanie prawnym nie ma podstaw do wprowadzania pojęcia warunku potestatywnego w rozumieniu przyjętym w nauce prawa oraz do poszerzania zakresu wymagań warunku oznaczonych w przepisie art. 89 k.c.
Postanowienie SN z dnia 22 marca 2013 r., III CZP 85/12
Standard: 55393 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 53067
Standard: 53073