Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Baza danych a program komputerowy służący do korzystania z bazy danych jako odrębne przedmioty ochrony

Zbiory, antologie, wybory, bazy danych (art. 3 Pr.Aut.)

Wyświetl tylko:

Pojęcie bazy danych ma ustalone znaczenie zarówno w języku prawniczym jak i w języku prawnym. Jako pojęcie prawne występuje między innymi w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Zgodnie z ustawą definicją zawartą w tej ustawie, baza danych oznacza zbiór danych lub jakichkolwiek innych materiałów i elementów zgromadzonych według określonej systematyki lub metody, indywidualnie dostępnych w jakikolwiek sposób, w tym środkami elektronicznymi, wymagający istotnego, co do jakości lub ilości, nakładu inwestycyjnego w celu sporządzenia, weryfikacji lub prezentacji jego zawartości (art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy).

Analogicznie pojęcie bazy danych, jako pewnego uporządkowanego zbioru informacji rozumiane jest w języku potocznym. Zarówno przywołana ustawa o ochronie baz danych, jak i ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych czyni wyraźnie rozróżnienie pomiędzy pojęciem bazy danych, jako zbioru zgromadzonych według określonej systematyki lub metody informacji, a pojęciem programu komputerowego, który służy do sporządzenia bazy danych lub korzystania (obsługi bazy danych) - zob. art. 4 ustawy o ochronie baz danych, a także art. 3 i art. 77 ustawy o prawie autorskim.

Podzielić należy stanowisko skarżącego, że brak jest podstaw do przyjęcia, że umowa licencyjna z dnia 1 października 2006 r. obok wyraźnie w niej wskazanej bazy danych jako przedmiotu licencji obejmowała również program komputerowy do edycji i modyfikacji bazy danych. Są to bowiem odrębne, aczkolwiek funkcjonalnie ze sobą powiązanie dobra intelektualne, z których każde może stanowić samoistny przedmiot obrotu i ochrony.

Nie można przy tym podzielić stanowiska sądu okręgowego, z którego wydaje się wynikać, że program komputerowy służący do edycji bazy danych stanowi niejako jej część składową.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 5 lutego 2015 r., VI ACa 531/14

Standard: 19261 (pełna treść orzeczenia)

Wspólną cechą elektronicznych baz danych i programów komputerowych jest m.in. to, że mogą być zwielokrotniane i rozpowszechniane w postaci egzemplarzy, podlegających obrotowi cywilnoprawnemu jako rzeczy oznaczone co do gatunku, pozwalających nabywcy korzystać nie tylko z nośnika materialnego ale przede wszystkim z ich niematerialnej zawartości, mimo że nie nastąpiło przejście autorskich praw majątkowych do programu komputerowego (art. 52 ust. 1 pr. aut.) - wyrok 7 sędziów NSA z 24.11.2003 r., sygn. FSA 2/03, M. Podat. 2004/1/39.

Wyrok SN z dnia 24 sierpnia 2007 r., V CSK 150/07

Standard: 23018 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.