Rozkład życia rodzinnego w związku z nadużywaniem alkoholu
Przymusowe leczenie alkoholików
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przesłanka w postaci powodowania rozkładu życia rodzinnego – podobnie jak pozostałe przesłanki określone w art. 24 u.w.t.p.a – powinna występować na chwilę orzekania (art. 316 w związku z art. 13 § k.p.c. i art. 26 ust. 2 u.w.t.p.a.), a w związku z tym art. 26 u.w.t.p.a. nie ma zastosowania, jeżeli rozkład życia rodzinnego już nastąpił (por. np. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 9 listopada 2007 r., V CSK 241/07). Równolegle należy jednak dostrzec, że rozkład życia rodzinnego nie następuje w określonej chwili, lecz stopniowo, niejednokrotnie przez dłuższy czas, a choroba alkoholowa może przyczyniać się do pogłębiania tego stanu rzeczy, chociażby małżonkowie zamieszkiwali de facto osobno (por. postanowienie SN z dnia 20 maja 2022 r., I CSK 2827/22).
Choroba alkoholowa może aktualizować przesłanki społeczne dotyczące zarówno pogłębiania rozkładu życia rodzinnego przez dalsze rozluźnienie relacji z dziećmi, jak i demoralizacji małoletnich, z którymi osoba uzależniona od alkoholu z jednej strony ma zapewnioną styczność, z drugiej zaś ciążą na niej wobec nich powinności rodzinne i społeczne, związane chociażby z kształtowaniem właściwych postaw (por. też postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 25 kwietnia 2014 r., I CSK 525/13).
Postanowienie SN z dnia 6 września 2024 r., I CSK 1804/24
Standard: 86150 (pełna treść orzeczenia)
Rozkład życia rodzinnego nie następuje jednak w określonej chwili, lecz stopniowo, niejednokrotnie przez dłuższy czas. Sytuacja, w której małżonkowie zamieszkują wspólnie, łożąc na bieżące koszty utrzymania domu, może stanowić argument na rzecz przyjęcia, że rozkład życia rodzinnego – mając na względzie cele ustawy z dnia 26 października 1982 r. – definitywnie nie nastąpił, bez względu na to, iż małżonkowie pozostają w konflikcie i zajmują osobne części domu.
Oceny tej nie zmieniało toczące się postępowanie o separację między skarżącym a jego żoną (art. 61[1] § 1 k.r.o.), zważywszy, że w świetle dokonanych ustaleń postępowanie to było w toku w chwili wydania zaskarżonego orzeczenia, a tym samym jego wynik nie był przesądzony.
Postanowienie SN z dnia 20 maja 2022 r., I CSK 2827/22
Standard: 86151 (pełna treść orzeczenia)