Przesłanka medyczna oraz społeczna przymusowego leczenia odwykowego

Przesłanki przymusowego leczenia (art. 24 u.w.t.p.a)

Rozstrzygnięcie w przedmiocie nałożenia na uczestnika obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu, w szczególności w warunkach stacjonarnych, musi być poprzedzone zebraniem danych wskazujących na spełnienie przesłanki społecznej zastosowania tego środka.

Sądy nie poczyniły ustaleń na temat tego, czy uczestnik ma tytuł prawny do zamieszkiwania z matką inny niż wynikający z jej przyzwolenia na korzystanie z jej mieszkania, w jaki sposób uczestnik funkcjonuje w miejscu zamieszkania, jaki ma stosunek do matki, z którą zamieszkuje i czy przyczyną konfliktów z matką jest uzależnienie uczestnika od alkoholu.

Sąd dysponował wywiadem kuratora, który zastał uczestnika w trakcie prac w ogrodzie, odnotował, że czuje od niego alkohol, lecz poza tym nie dostrzegł jakichś nieprawidłowości w zachowaniu uczestnika. Kurator nie przeprowadził rozmowy z matką uczestnika czy innymi osobami z kręgu jego bliskich lub sąsiadów, które by opisały nieprawidłowe funkcjonowania uczestnika w miejscu zamieszkania. Dzielnicowy, do którego Sąd zwrócił się o przeprowadzenie wywiadu poinformował, że pomimo wielokrotnych wizyt w miejscu zamieszkania uczestnika, nie zastał go w tym miejscu.

Postanowienie SN z dnia 24 stycznia 2024 r., II CSKP 873/23

Standard: 88545 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 24 u.w.t.p.a., osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.

Według zaś art. 26 ust. 1 u.w.t.p.a., osoby, o których mowa w art. 24, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego. Stosownie do tych przepisów, do poddania osoby nadużywającej alkoholu obowiązkowemu leczeniu jest konieczne spełnienie dwóch przesłanek. Pierwsza z nich, o charakterze medycznym, obejmuje stan nadużywania alkoholu. Drugą, która jest określana, jako społeczna, stanowi jeden z nagannych sposobów zachowań określonych w art. 24 u.w.t.p.a., w tym "powodowanie rozkładu życia rodzinnego".

Postanowienie SN z dnia 18 września 2015 r., I CSK 351/15

Standard: 19198 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 433 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19199

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.