Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przymusowa egzekucja przywrócenia do pracy w trybie art. 1050 i 1065 k.p.c.

Odmowa ponownego zatrudnienia pracownika zgłaszającego gotowość podjęcia pracy (art. 48 k.p.) Przywrócenie do pracy (art. 45 § 1 i 56 § 1 k.p.) Egzekucja czynności niezastępowalnej (art. 1050 k.p.c.)

Jakkolwiek orzeczenie o przywróceniu do pracy nie podlega wykonaniu w części, w jakiej reaktywuje uprzednio rozwiązany stosunek pracy, to jednak zawiera ono potwierdzenie obowiązku umożliwienia pracownikowi wykonywania pracy, pod rygorem wszczęcia egzekucji świadczeń niepieniężnych (art. 1050 k.p.c.). Wykonanie takiego orzeczenia jest uzależnione od ustalenia faktu prawotwórczego, że pracownik zgłosił gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy lub przekroczenie tego terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Postanowienie SN z dnia 26 listopada 2024 r., II PSK 10/24

Standard: 86773 (pełna treść orzeczenia)

Jakkolwiek orzeczenie o przywróceniu do pracy nie podlega wykonaniu w części, w jakiej reaktywuje uprzednio rozwiązany stosunek pracy, to jednak zawiera ono potwierdzenie obowiązku umożliwienia pracownikowi wykonywania pracy, pod rygorem wszczęcia egzekucji świadczeń niepieniężnych (art. 1050 k.p.c.). Trzeba jednak zastrzec, że wykonanie takiego orzeczenia jest uzależnione od ustalenia faktu prawotwórczego, że pracownik zgłosił gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy lub przekroczenie tego terminu nastąpiło z przyczyn niezależnych od pracownika.

Wyrok SN z dnia 16 lutego 2017 r., II PK 368/15

Standard: 33498 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 574 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19181

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.