Oznaczenie służebności; zakres i granice obciążenia; wykonywanie służebności; ograniczenia własności strefą ochronną
Postępowanie w sprawach o ustanowienie służebności przesyłu
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przestrzeń w jakiej przedsiębiorca przesyłowy może się poruszać musi być ściśle oznaczona, a jej wielkość jest determinowana przez treść służebności, nie musi się więc ograniczać do pasa gruntu biegnącego pod linią elektroenergetyczną i wokół słupów.
Służebność nie obejmuje natomiast innych ograniczeń własności związanych z odziaływaniem linii elektroenergetycznej, polegających między innymi na ograniczeniu właściciela - w strefie ochronnej - w możliwości dokonywania w stosunku do nieruchomości określonych działań. Ograniczenia te są niezależne od tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, na której są umiejscowione urządzenia przesyłowe, i nie są objęte treścią służebności obciążającej tę nieruchomość.
Postanowienie SN z dnia 27 czerwca 2019 r., IV CSK 244/18
Standard: 47027 (pełna treść orzeczenia)
Służebność obejmuje tzw. pas niezbędny do prawidłowego korzystania z urządzeń przesyłowych tzw. pas technologiczny, nie dotyczy zaś przestrzeni, w której właściciel ma obowiązek powstrzymywania się z jej zabudową, tzw. pas ochronny. Pas ochronny obejmuje obszar, na którym dochodzi do ograniczenia prawa własności właściciela gruntu (n.p. poprzez zakaz zabudowy bądź ograniczenia w zabudowie), co nie jest tożsame z korzystaniem przez przedsiębiorcę przesyłowego z tego gruntu. Uwagi te w pełnym zakresie należy odnieść do zakresu korzystania przez przedsiębiorstwo przesyłowe zgodnie z przeznaczeniem z urządzeń przesyłowych posadowionych na nieruchomości, co wiąże się z potrzebą wkraczania na nieruchomość w celu utrzymywania ich w zdatności do użytku.
Oczywiście właściciel gruntu ma prawo wykazywać, iż faktyczny zakres korzystania przez przedsiębiorcę przesyłowego z jego gruntu, jest większy, niż obejmuje to tzw. pas technologiczny.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 23 kwietnia 2018 r., I ACa 485/16
Standard: 47028 (pełna treść orzeczenia)
Służebność pełniąca rolę służebności przesyłu, podobnie jak służebność przesyłu unormowana w art. 305[1] i n. KC, ma charakter czynny. Obejmuje ona uprawnienie do określonych działań dotyczących nieruchomości obciążonej, w szczególności do utrzymywania posadowionych na nieruchomości urządzeń i korzystania z nich zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie obejmuje natomiast innych ograniczeń własności związanych z oddziaływaniem linii elektroenergetycznej, polegających m.in. na ograniczeniu właściciela - w strefie ochronnej - w możności dokonywania w stosunku do nieruchomości określonych działań, w tym powstrzymywania się od zabudowy. Ograniczenia te są niezależne od tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, na której są umiejscowione urządzenia przesyłowe, i nie są objęte treścią ewentualnej służebności obciążającej tę nieruchomość.
Stwierdzenie zasiedzenia służebności w tym zakresie byłoby zatem wadliwe, podobnie jak ustanowienie w tym zakresie za wynagrodzeniem służebności przesyłu (por. postanowienie SN z dnia 23 lutego 2017 r., V CSK 317/16). W sytuacji, w której wspomniane ograniczenia znajdują odzwierciedlenie w planie zagospodarowania przestrzennego, związany z nimi uszczerbek majątkowy może być wyrównany na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1073, por. postanowienie SN z dnia 18 maja 2016 r., V CSK 531/15, a także - odpowiednio - uchwałę SN z dnia 11 grudnia 2015 r., III CZP 88/15).
Postanowienie SN z dnia 10 listopada 2017 r., V CSK 33/17
Standard: 17258 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 19145 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 19146 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 10355 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 19147 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 66671 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 47040 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 37082 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 65129 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 48966 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 47032 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 68232 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 37133 (pełna treść orzeczenia)