Odpowiedzialność zobowiązanego z prawa pierwokupu (art. 599 § 1 k.c.)
Bezwarunkowa sprzedaż rzeczy osobie trzeciej przez zobowiązanego z prawa pierwokupu (art. 599 k.c.)
Samo zastrzeżenie prawa pierwokupu nie stwarza zobowiązania, nawet warunkowego, do przeniesienia własności. Powoduje jedynie powstanie po stronie osoby, na rzecz której pierwokup został zastrzeżony, uprawnienia o charakterze kształtującym, dającego pierwszeństwo nabycia własności określonej rzeczy, w razie gdyby właściciel powziął decyzję o jej sprzedaży.
Po stronie zobowiązanego z tytułu pierwokupu powstaje obowiązek respektowania istniejącego uprawnienia wyrażającego się w nałożeniu na podmiot zobowiązany obowiązku zawiadomienia uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią (art. 598 § 1 k.c.). Wreszcie naruszenie tego obowiązku pozostaje, co do zasady, bez wpływu na skuteczność rozporządzenia rzeczą przez zobowiązanego - własność przechodzi na osobę trzecią, a zobowiązany może jedynie odpowiadać za uszczerbek, jaki poniosła osoba uprawniona (art. 599 § 1 k.c.).
Wyrok SA w Lublinie z dnia 29 października 2015 r., I ACa 300/15
Standard: 19126 (pełna treść orzeczenia)
Niemożność wykonania prawa pierwokupu z powodu zawarcia umowy sprzedaży bezwarunkowej, nie prowadzi do wygaśnięcia tego prawa.
Wygaśnięcie prawa pierwokupu przez jego wykonanie zachodzi jedynie wówczas, gdy dochodzi do nabycia przez uprawnionego przedmiotu (prawa) objętego prawem pierwokupu, a zatem cel ustanowienia prawa pierwokupu został zrealizowany.
Wyrok SN z dnia 5 października 2001 r., III CKN 461/00
Standard: 52607 (pełna treść orzeczenia)