Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zastrzeżenie własności rzeczy (art. 589 k.c.)

Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej (art. 589 - 591 k.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Do zastrzeżenia prawa własności rzeczy sprzedanej może dojść w drodze porozumienia sprzedawcy z kupującym, przybierającego postać jednego z postanowień umowy sprzedaży. W przypadku rzeczy oznaczonych co do gatunku dopuszczalne jest zamieszczenie odpowiedniej klauzuli w późniejszym niż umowa dokumencie obejmującym oświadczenia woli, co wymaga podkreślenia, obu stron umowy złożone przed wydaniem rzeczy (art. 155 § 2 k.c.),

Zastrzeżenie prawa własności kształtuje stosunek stron na zasadach przewidzianych w art. 589-591 k.c., jeżeli strony nie określiły w umowie innych skutków zastrzeżenia. Wyłącza ono ustawowy skutek umowy sprzedaży w postaci przejścia własności rzeczy ruchomej na kupującego, czy to z chwilą zawarcia umowy (rzeczy oznaczone co do tożsamości - art. 155 § 1 k.c.), czy też z chwilą przeniesienia posiadania (sprzedaż rzeczy oznaczonych co do gatunku i przyszłych - art. 155 § 2 k.c.) - skutek, który już mocą art. 155 § 1 in fine k.c. jest pozostawiony dyspozycji stron; po drugie zaś uzależnia przejście własności, które ma zostać dokonane w wykonaniu zawartej umowy sprzedaży, od uiszczenia przez kupującego (całej) ceny za przedmiot sprzedaży.

Z art. 589 k.c. wynika domniemanie, że w razie wątpliwości zastrzeżenie własności poczytuje się za warunek zawieszający przeniesienie własności. W tym więc zakresie art. 589 k.c. jest przepisem szczególnym odmiennie regulującym problem skutków rzeczowych aniżeli art. 155 k.c. Innymi słowy, tylko przeniesienie własności następuje pod warunkiem zawieszającym, jako że jest ono uzależnione od zdarzenia przyszłego i niepewnego (art. 89 k.c.), jakim jest uiszczenie ceny przez kupującego. W braku więc odmiennych postanowień umowy sprzedaż ma charakter bezwarunkowy, definitywny, a jedynie jej skutek rzeczowy zostaje zawieszony do czasu zapłaty ceny. Po jej zapłacie własność rzeczy przechodzi na kupującego z mocy samego prawa (art. 89 k.c.).

Wyrok SN z dnia 13 września 2018 r., II CSK 706/17

Standard: 33629 (pełna treść orzeczenia)

Zastrzeżenie własności rzeczy sprzedanej ma skutki wyłącznie inter partes.

Wyrok SN z dnia 10 lutego 2017 r., V CSK 327/16

Standard: 64648 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 173 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19111

Komentarz składa z 235 słów. Wykup dostęp.

Standard: 21479

Komentarz składa z 413 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48762

Zobacz glosy

Komentarz składa z 627 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19110

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.