Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie "osoby powszechnie znanej" w rozumieniu art. 81 ust. 2, pkt 1 Prawa autorskiego

Prawo do wizerunku (art. 81 Pr.Aut.)

Wyświetl tylko:

Pojęcie osoby powszechnie znanej nie zostało zdefiniowane w prawie autorskim i podejmowane są różne próby jego wyjaśnienia, także z uwzględnieniem definicji zawartych w innych aktach prawnych. Najczęściej przyjmuje się jednak, że są to osoby, których rozpoznawalność jest wynikiem sprawowanych funkcji politycznych lub społecznych bądź też prowadzonej działalności zawodowej, gospodarczej, sportowej, hobbystycznej, charytatywnej itp. Poprzez wykazywaną w powyższy sposób aktywność czy nawet jednostkowy, spektakularny czyn wywołujący zainteresowanie, osoby te przestają być anonimowe, a usprawiedliwiony interes społeczny przemawia za pokazaniem ich wizerunku (por. J. Balcarczyk "Prawo do wizerunku i jego komercjalizacja", Oficyna 2009 i wskazana tam literatura). Przy ocenie czy mamy do czynienia z osobą powszechnie znaną istotny jest stopnień zainteresowania społecznego, jaki wzbudza dana osoba, odniesiony do skali prezentacji utworu obejmującego jej wizerunek.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 2 kwietnia 2015 r., I ACa 1295/14

Standard: 19233 (pełna treść orzeczenia)

Ustalenie kręgu osób powszechnie znanych w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych należy do sądu orzekającego w konkretnej sprawie. W przepisach ustawy nie ma definicji pojęcia „osoba powszechnie znana” i rzeczą sądu orzekającego w każdej sprawie jest rozstrzygnięcie, czy daną osobę można zaliczyć do osób powszechnie znanych, kierując się takimi okolicznościami, jak sprawowanie funkcji politycznych lub społecznych, popularność poza własnym środowiskiem ze względu na działalność zawodową, sportową, amatorską, hobbystyczną.

Określona grupa osób może być z góry zaliczona do tego grona bądź ze względu na pełniony urząd, bądź wykonywany zawód (sportowcy, aktorzy, dziennikarze), szczególnie jeśli osoba go wykonująca zdobędzie popularność. W szczególnych przypadkach w orbicie społecznych zainteresowań może znaleźć się tzn. zwykły człowiek, jeśli będzie sprawcą określonego zdarzenia a jego działania zostaną odpowiednio nagłośnione (np. urządzi happening).

Nadto „osoba publicznie znana” musi pełnić określoną „funkcję publiczną”, czego powód w żaden sposób nie spełnia. To zaś, że powód sam się uważa - z racji wykonywanego zawodu taksówkarza we W. - że jest osobą rozpoznawalną, znaną powszechnie z widzenia, nie oznacza że jest osobą powszechnie znaną w rozumieniu prawa autorskiego.

Wyrok SA w Poznaniu z dnia 2 września 2010 r., I ACa 620/10

Standard: 19038

Komentarz składa z 606 słów. Wykup dostęp.

Standard: 19037

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.