Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług
Umowy o świadczenie usług (art. 750 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Umowę stron zgodnie kwalifikowano jako umowę o świadczenie usług. Pozwany miał bowiem na zlecenie powoda wykonywać czynności faktyczne związane z magazynowaniem, pakowaniem i dostarczaniem materiałów do produkcji. W myśl art. 750 k.c. do umowy tej mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zleceniu.
W umowach o świadczenie usług zastosowanie znajduje także przepis art. 746 k.c. Wskazywane odstępstwa od tej zasady sprowadzają się do ograniczenia w szczególnych wypadkach możliwości wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym, co w sprawie nie miało miejsca.
W myśl art. 746 § 1 k.c. dający zlecenie może wypowiedzieć umowę w każdym czasie, ale jeżeli czyni to bez ważnego powodu, to zobowiązany jest do naprawienia powstałej szkody. W § 3 powołanego przepisu wprowadzono zakaz zrzeczenia się możliwości wypowiedzenia umowy z ważnych powodów. Z tych przyczyn zbędne było przeprowadzanie dowodu z opinii biegłego na okoliczności wskazane przez powoda. Nawet jeśli zostałoby wykazane, że umowy tego typu są zawierane na okres kilku lat, to strony nie mogły wprowadzić zakazu jej rozwiązywania z ważnych powodów.
Wyrok SA w Poznaniu z dnia 12 czerwca 2014 r., I ACa 225/13
Standard: 29594
Zasadą jest, iż umowę o świadczenie usług można wypowiedzieć w każdym czasie. Mając na uwadze dyspozytywny charakter zapisów § 2 i 3 art. 746 k.c., strony mogą przyjąć, że nastąpi to z upływem określonego terminu. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku umowy stron, w której strony określiły, że okres wypowiedzenia wynosić będzie miesiąc.
Strony umowy mogą ograniczyć możliwość wypowiedzenia bądź nawet całkowicie ją wykluczyć, nadając tym samym umowie cechę trwałości (por. wyrok SN z dnia 21 sierpnia 2008 r., sygn. akt IV CSK 202/08). Mogą także, w ramach zasady swobody umów, określić szczególny sposób rozliczeń na wypadek rozwiązania stosunku prawnego przed uzgodnionym terminem zakończenia umowy. W przypadku bowiem, gdy wypowiedzenie następuje przez zleceniodawcę bez ważnego powodu jest on zobowiązany do naprawienia szkody, jaką z tego tytułu poniósł przyjmujący zlecenie (por. art. 746 § 1 k.c.). Naprawienie szkody może nastąpić poprzez zapłatę kary umownej (art. 483 § 3 KC).
W przypadku umowy o świadczenie usług, która jest umową o charakterze ciągłym, nie można konstruować instytucji odstąpienia, które co do zasady niweluje stosunek prawny od jego początku. Rozwiązanie takiego stosunku z mocą wsteczną nie jest możliwe, stąd jedynie wypowiedzenie może być uznane za skuteczna formę takiego rozwiązania.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 9 maja 2014 r., V ACa 911/13
Standard: 18929 (pełna treść orzeczenia)