Ustanowienie pełnomocnika z urzędu w sprawie o alimenty
Alimenty - zagadnienia procesowe Pełnomocnik z urzędu (art. 117 k.p.c.)
Zgodnie z art. 117 § 5 k.p.c. udział zawodowego pełnomocnika w sprawie uznać można za potrzebny, gdy strona domagająca się jego ustanowienia nie jest w stanie sama poprowadzić swych spraw przed sądem, a więc jest na skutek nieporadności życiowej lub z innych względów (np. zdrowotnych) niezdolna do kompetentnego działania w sprawie, albo gdy sprawa jest na tyle skomplikowana faktycznie lub prawnie, że tylko pomoc dobrze przygotowanego prawnika może zapewnić stronie należyte jej prowadzenie.
Ustanowienie pełnomocnika z urzędu powinno mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, Sąd Najwyższy w wyroku z 2 marca 2005 r., sygn. akt III CK 533/04 zwrócił uwagę, iż potrzeba udziału w sprawie adwokata lub radcy prawnego może zachodzić wtedy, gdy nieporadność strony prowadzi do tego, że przy faktycznym lub prawnym skomplikowaniu sprawy nie jest ona w stanie wykorzystać prawnych możliwości prawidłowego jej prowadzenia.
W niniejszej sprawie nie występują skomplikowane terminy prawne, abstrakcyjne instytucje prawa materialnego. Nie występują także zagadnienia budzące wątpliwości interpretacyjne. W sprawie wystarczy przedstawić stanowisko (określić żądanie) i je uzasadnić, czyli scharakteryzować stosunki majątkowe, dochodowe, zdrowotne własne, najbliższych i w miarę możliwości pozwanego. Postępowanie dowodowe sprowadza się do przedstawienia dokumentów i zaświadczeń na okoliczności wskazane w pozwie i przesłuchania ewentualnie świadków oraz stron. Wskazane procesowe aspekty nie wymagają wiadomości specjalnych, co potwierdza treść pism procesowych powódki. Skuteczne złożenie zażalenia przez powódkę świadczy także o jej rozeznaniu co do procesowego biegu sprawy.
Wobec powyższego oddalono wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
Postanowienie SR w Olsztynie z dnia 8 lutego 2018 r., RC 499/17
Standard: 18861