Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Solidarność czynna małżonków w ustroju wspólności majątkowej

Solidarność wierzycieli (art. 367 k.c.) Małżeńska wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) (art 31 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Sąd Apelacyjny nie podziela stanowiska sądu I instancji, że zapis w akcie notarialnym, iż małżonkowie Ś. są wierzycielami solidarnymi jest nieważny. Wspólność małżeńska jest ustawowym ustrojem majątkowym, natomiast solidarność jest cechą zobowiązania i może wynikać z umowy. Nie ma przeszkód aby małżonkowie jako sprzedający wspólnie stawający do aktu, zawarli z kupującym umowę, iż w zakresie należnej ceny będą wierzycielami solidarnymi.

W przypadku wspólności łącznej każdy z małżonków, stawających do umowy sprzedaży, zgodnie z art. 367 § 1 k.c. jest uprawniony do przyjęcia wierzytelności z tej umowy wynikającej, jako świadczenia wchodzącego do majątku wspólnego. Umowę zastrzegającą solidarność małżonków jako wierzycieli należy w tym przypadku wykładać z uwzględnieniem faktu, iż przedmiot świadczenia ma wejść do majątku wspólnego, który charakteryzuje się tym, iż stanowi współwłasność bez udziałową. Przedmiot świadczenia, które wchodzi do majątku wspólnego małżonków nie ulega zatem podziałowi na niezależne od siebie części.

W sytuacji spełnienia świadczenia stanowiącego składnik wspólności majątkowej małżeńskiej do rąk jednego z małżonków, świadczenie spełnione jest do majątku wspólnego wierzycieli, zatem oboje małżonkowie jako wierzyciele korzystają z tego świadczenia. A. Ś. na skutek spełnienia przez powódkę świadczenia do rąk M. Ś. winien być traktowany jak wierzyciel, który formalnie ze świadczenia skorzystał, zatem nie zachował roszczenia o spełnienie świadczenia.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 18 maja 2017 r., I ACa 1394/16

Standard: 18812 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z art. 369 k.c. zobowiązanie jest solidarne, jeżeli to wynika z ustawy lub z czynności prawnej. Z żadnego przepisu k.c. czy k.r.o., w tym dotyczących ustroju małżeńskiej wspólności ustawowej, nie wynika, aby po stronie małżonków zachodziła solidarność czynna w zakresie przysługujących im świadczeń. O ile solidarność bierna małżonków (jako dłużników) wynika z art. 1034 k.c. w związku z art. 46 k.r.o., to normy te nie odnoszą się do solidarności czynnej małżonków (jako wierzycieli) i brak jest takiego przepisu, który by ją wprowadzał.

Powodom pozostającym we wspólności małżeńskiej ustawowej przysługuje do majątku nią objętego współwłasność (wspólność) łączna, ale nie solidarność.

Wyrok SO w Krakowie z dnia 6 sierpnia 2015 r., II Ca 912/15

Standard: 37182 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.