Ochrona współdłużników, zasada nieszkodzenia współdłużnikom (art. 371 k.c.)
Zobowiązania solidarne (art. 366 - 378 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przewidziana w art. 371 k.c. zasada nieszkodzenia współdłużnikom przez dłużnika solidarnego dotyczy zarówno stosunków między wierzycielem a dłużnikami, jak i stosunków wewnętrznych między samymi dłużnikami. Zakres jej zastosowania obejmuje wszystkie zdarzenia prawne, w tym czynności prawne dłużnika solidarnego, złożone przez niego oświadczenia wiedzy i czynności faktyczne. Przepis znajduje zastosowanie do tych zachowań , które pociągają za sobą ujemne skutki dla zobowiązanego, jak wyrażenie zgody na gorsze warunki umowy, zrzeczenie się przedawnienia, zapisu na sąd polubowny, niepodniesienie zarzutu, opóźnienie, zwłoka (wyrok SN z dnia 23 października 2015 r. V CSK 83/15). Trudno uznać by wcześniejsza spłata wspólnego długu przez powódkę była działaniem szkodzącym pozwanemu, skoro zwalniało go od zobowiązania a i z uwagi na wcześniejsza spłatę zmniejszało jego zakres częściowo o odsetki umowne.
Wyrok SO we Wrocławiu z dnia 3 listopada 2016 r., II Ca 285/16
Standard: 21131 (pełna treść orzeczenia)
Zasadą jest, że czynności dłużnika zmierzające do zaspokojenia wierzyciela (spełnienie świadczenia, złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu, świadczenie w miejsce wypełnienia, potrącenie oraz zasadniczo odnowienie) odnoszą skutek również wobec współdłużników, czyli zwalniają z zobowiązania także ich (art. 366 i 374 § 1 k.c.). Inne natomiast działania podejmowane przez jednego z dłużników w zakresie relacji łączącej go z wierzycielem mogą wywrzeć skutek tylko wobec niego, natomiast w stosunku do współdłużników nie (art. 371 i 373 k.c.).
Przepis art. 371 k.c. ma na celu jedynie ochronę współdłużników przed niekorzystnymi konsekwencjami wszelkiego rodzaju zachowań jednego z dłużników solidarnych, które mogą szkodzić zarówno w odniesieniu do wierzyciela, jak i w relacji pomiędzy dłużnikami (przy regresie). W powołanym wyżej orzeczeniu jako przykład aktualizowania się ochrony przewidzianej w art. 371 k.c. podano wypadek porozumienia jednego z dłużników solidarnych z wierzycielem ustalającego warunki umowy uciążliwsze od dotychczasowych. Nowe mniej korzystne warunki umowy, obowiązują w stosunku do wierzyciela tylko tego dłużnika, który zawarł porozumienie, natomiast pozostali dłużnicy są nadal zobowiązani wobec wierzyciela na dotychczasowych, korzystniejszych warunkach.
Zasada nieszkodzenia współdłużnikom przez dłużnika solidarnego dotyczy zarówno stosunków między wierzycielami a dłużnikami, jak i stosunków wewnętrznych między samymi dłużnikami. Zakres jej zastosowania obejmuje wszelkie zdarzenia prawne, w tym czynności prawne dłużnika solidarnego, złożone przez niego oświadczenia wiedzy i czynności faktyczne. Przepis ten znajduje zastosowanie do tych zachowań, które pociągają za sobą ujemne skutki dla zobowiązanego, jak wyrażenie zgody na gorsze warunki umowy, zrzeczenie się zarzutu przedawnienia, zapisu na sąd polubowny, niepodniesienie zarzutu, opóźnienie, zwłoka.
Kwestia, czy zachowanie dłużnika solidarnego spowodowało zwiększenie zakresu solidarności pozostałych dłużników i uzasadnia zastosowanie art. 371 k.c. wymaga ustalenia, jakie świadczenie objęte jest solidarnością i analizy zachodzącego w sprawie wypadku solidarności, ponieważ zakres solidarności nie jest określony przez ustawodawcę jednolicie.
Wyrok SN z dnia 9 września 2016 r., V CSK 62/16
Standard: 22375 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 21941