Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Ocena zgodności postanowienia umowy z dobrymi obyczajami według stanu z chwili zawarcia umowy (art. 385[2] k.c.)

Ocena nieuczciwego warunku umowy i jej zakres według stanu z chwili zawarcia umowy (art. 385[2] k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Skarżący mają rację argumentując, że wskazywana przez Sąd Apelacyjny konieczność dowiedzenia przez nich rażąco krzywdzących skutków postanowienia uznanego za abuzywne, tj. stwierdzenia, czy ostatecznie kursy kupna i sprzedaży franków szwajcarskich zamieszczone w tabeli spowodowały nieuzasadnione zwiększenie świadczeń powodów, bowiem odbiegały od standardów rynkowych, wynika z błędnej wykładni art. 385[2] k.c. Przepis ten nakazuje dokonywać oceny zgodności postanowienia umowy z dobrymi obyczajami według stanu z chwili jej zawarcia, przy uwzględnieniu jedynie jej treści, okoliczności towarzszących jej zawarciu oraz umów pozostających w związku z umową obejmującą postanowienia będące przedmiotem oceny (por. szeroką argumentację dotycząca tej materii zawartą w uchwale składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 20 czerwca 2018 r., III CZP 29/17.

Tym samym przedmiotem badania abuzywności określonego postanowienia jest ocena hipotetycznych możliwości i skutków jakie z niego wynikają dla konsumenta, a nie wyniki następczej kontroli, czy potencjalnie krzywdzące możliwości zostały rzeczywiście wykorzystane na jego szkodę.

Wyrok SN z dnia 24 października 2018 r., II CSK 632/17

Standard: 22539 (pełna treść orzeczenia)

Artykuł 4 dyrektywy 93/13 należy interpretować w ten sposób, że wymaga on, aby prosty i zrozumiały język warunków umowy podlegał ocenie z odniesieniem, w momencie zawarcia umowy, do wszelkich okoliczności związanych z zawarciem umowy, a także do wszystkich pozostałych warunków umowy, niezależnie od okoliczności, że niektóre z tych warunków zostały uznane za nieuczciwe lub mogą być nieuczciwe i później z tego względu uznane za nieważne przez ustawodawcę krajowego.

 Wyrok TSUE z dnia 20 września 2018 r., C‑51/17

Standard: 62695

Komentarz składa z 93 słów. Wykup dostęp.

Standard: 45616

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 68155

Komentarz składa z 130 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48055

Komentarz składa z 44 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65544

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.