Abuzywny charakter kary umownej

Nieuczciwe warunki umowy zawarte z konsumentem w orzeczniczej praktyce Kara umowna (art. 483 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wysokość kary umownej jest rażąco wygórowana, jeżeli prowadzi do nieuzasadnionego wzbogacenia wierzyciela.

Powyższe wymaga weryfikacji czy doszło do nieusprawiedliwionej okolicznościami sprawy dysproporcji między wysokością zastrzeżonej kary umownej, a ochroną interesu wierzyciela (postanowienie SN z 29 maja 2018 r., IV CSK 621/17).

W rozpoznawanej sprawie istnieje bardzo duża różnica pomiędzy kwotą wypłaconą pozwanemu przez powódkę (500,00 zł) a ustaloną kwotą kary umownej (15.000,00 zł). Karę umowną w takiej wysokości i w stosunku do tak określonej kwoty wypłaconej pozwanemu, należy uznać za rażąco wygórowaną. Nie jest ona bowiem usprawiedliwiona ryzykiem ponoszonym przez powódkę w związku z zawarciem umowy opcji nabycia akcji czy nieporównywalnym charakterem czynności, do których dokonania strony się zobowiązały.

Nieuwzględnienie przez Sąd Rejonowy w B. z urzędu nieskuteczności postanowienia ustanawiającego rażąco wygórowaną karę umowną i w konsekwencji wydanie zaskarżonego nakazu zapłaty, stanowiło naruszenie art. 385[3] pkt 17 k.c. w zw. z art. 385[1] § 1 k.c. 

Wyrok SN z dnia 19 stycznia 2022 r., I NSNc 216/21

Standard: 67852 (pełna treść orzeczenia)

(AI) Kara umowna przewidziana w umowie zawartej z konsumentem, której wysokość rażąco przekracza wartość świadczenia otrzymanego przez konsumenta i nie pozostaje w związku z rzeczywistą szkodą, jest klauzulą abuzywną i nie wiąże konsumenta od chwili zawarcia umowy.

Klauzula przewidująca obowiązek zapłaty przez konsumenta kary umownej w wysokości pięćdziesięciokrotności świadczenia otrzymanego od przedsiębiorcy (tzw. „Ceny Akcji”) jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i rażąco narusza interesy konsumenta. Tak określona kara nie miała uzasadnienia w okolicznościach sprawy – po stronie przedsiębiorcy nie wystąpiła rzeczywista szkoda, ani nie została ona wykazana. Zgodnie z art. 385[3] pkt 17 k.c., tego rodzaju zapis należy traktować jako niedozwolone postanowienie umowne, którego konsument nie jest związany. Sąd Najwyższy przypomniał, że ocena abuzywności ma charakter ex tunc i sąd powinien jej dokonywać z urzędu, niezależnie od stanowiska konsumenta. Dodatkowo, tak wygórowana kara nie podlega miarkowaniu, gdyż jako postanowienie abuzywne powinna zostać wyłączona z umowy. W konsekwencji orzeczenie sądu pierwszej instancji, wydane na podstawie tak ukształtowanego stosunku zobowiązaniowego, naruszało fundamentalne zasady prawa konsumenckiego.

5. ŹródłoWyrok SN z dnia 24 listopada 2021 r., I NSNc 153/21

Standard: 89118 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 168 słów. Wykup dostęp.

Standard: 82582

Komentarz składa z 116 słów. Wykup dostęp.

Standard: 82591

Komentarz składa z 202 słów. Wykup dostęp.

Standard: 82567

Komentarz składa z 365 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18726

Komentarz składa z 151 słów. Wykup dostęp.

Standard: 82404

Komentarz składa z 217 słów. Wykup dostęp.

Standard: 53817

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.