Dopuszczalność potrącenia w warunkach art. 94 pr.u.
Potrącenie wierzytelności upadłego z wierzytelnością wierzyciela (art. 93 - 96 pr.u.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
W świetle art. 94 ust. 1 p.u.n. (potrącenie jest dopuszczalne, jeżeli nabywca stał się wierzycielem upadłego wskutek spłacenia jego długu, za który odpowiadał osobiście albo określonymi przedmiotami majątkowymi, i jeżeli nabywca w czasie, gdy przyjął odpowiedzialność za dług upadłego, nie wiedział o istnieniu podstaw do ogłoszenia upadłości. Potrącenie jest zawsze dopuszczalne, jeżeli przyjęcie odpowiedzialności nastąpiło na rok przed dniem ogłoszenia upadłości) dokonane przez inwestora wobec powódki reprezentowanej przez syndyka masy upadłości nie było dopuszczalne.
Wyrok SA w Gdańsku z dnia 8 listopada 2017 r., I ACa 77/17
Standard: 18535 (pełna treść orzeczenia)
Przepisy p.u.n. w stosunku do zasad ogólnych przewidzianych w przepisach kodeksu cywilnego przewidują także ograniczenia w możliwości skorzystania przez wierzyciela z prawa potrącenia wierzytelności. Wyrazem tego ograniczenia jest m.in. art. 94 ust. 1, według którego potrącenie nie jest dopuszczalne, jeżeli dłużnik upadłego nabył wierzytelność w drodze przelewu lub indosu po ogłoszeniu upadłości albo nabył ją w ciągu ostatniego roku przed dniem ogłoszenia upadłości, wiedząc o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości.
Artykuł 94 ust. 2 zawiera wyjątek od zasad przewidzianych w ust. 1, stanowiąc, że potrącenie jest dopuszczalne, jeżeli nabywca stał się wierzycielem upadłego wskutek spłacenia jego długu, za który odpowiadał osobiście albo określonymi przedmiotami majątkowymi, i jeżeli nabywca w czasie, gdy przyjmował odpowiedzialność za dług upadłego, nie wiedział o istnieniu podstawy do ogłoszenia upadłości. Potrącenie jest zawsze dopuszczalne, jeżeli przyjęcie odpowiedzialności nastąpiło na rok przed dniem ogłoszenia upadłości.
Zestawienie treści ust. 2 z treścią ust. 1 art. 94 p.u.n. prowadzi do wniosku, że potrącenie jest dopuszczalne wówczas, gdy nabywca staje się wierzycielem upadłego wskutek spłacenia jego długu, za który odpowiadał osobiście albo określonymi przedmiotami majątkowymi, także po dniu ogłoszenia upadłości.
Wyrok SN z dnia 22 października 2015 r., IV CSK 749/14
Standard: 46616 (pełna treść orzeczenia)