Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zawiadomienie poręczyciela, o którym mowa w art. 880 k.c.

Umowa poręczenia (art. 876-887 k.c.)

Wyświetl tylko:

Zgodnie z art. 880 k.c. każde uchybienie przez dłużnika głównego terminowi w jakim zabezpieczone świadczenie winno być spełnione, stanowi dla poręczyciela sygnał o ewentualnej możliwości powstania obowiązku spełnienie tego świadczenia w miejsce pierwotnego dłużnika.

Obowiązek wierzyciela o informowaniu dłużnika o wysokości zadłużenia dłużnika głównego pozwala poręczycielowi na podjęcie stosownych w danej sytuacji czynności zmierzających bądź to do nakłonienia dłużnika głównego do uregulowania swojego długu, bądź też do przygotowania się na ewentualną konieczność przejęcia za niego odpowiedzialności materialnej. Regulacja ta ma zatem na celu ochronę słusznych interesów poręczyciela, który otrzymując bieżące informacje o stanie wierzytelności, za które poręczył może w odpowiednim momencie zareagować na odnoszącą się bezpośrednio do niego sytuację dłużnika głównego.

Wyrok SR w Ostrołęce z dnia 26 sierpnia 2014 r., I C 663/13

Standard: 58257 (pełna treść orzeczenia)

Art. 880 k.c. nie daje podstaw do uznania, że brak zawiadomienia poręczyciela o niespłaceniu długu przez dłużnika jest warunkiem powstania jego odpowiedzialności.

Wyrok SN z dnia 11 grudnia 2009 r., V CSK 215/09

Standard: 51175 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 656 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18420

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.