Skuteczność postanowienia
Skuteczność postanowienia (art. 360 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Skutki postanowień, których działania zamyka się w ramach toczącego się postępowania, należałoby wiązać wyłącznie z art. 360 k.p.c. i przepisami szczególnymi regulującymi ich konsekwencje, a nie z art. 365 k.p.c. Nie ulega zaś wątpliwości, że postanowienia wydane w toku postępowania zabezpieczającego nie wywołują skutków poza postępowaniem w którym zostały wydane, a co więcej, w przypadku umorzenia postępowania, nie zawierają jakiekolwiek merytorycznego rozstrzygnięcia. Powyższe okoliczności, zdaniem Sądu, stoją na przeszkodzie przyznaniu postanowieniom wydawanym w ramach postępowania zabezpieczającego waloru orzeczeń wiążących inne sądu w rozumieniu art. 365 k.p.c.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 29 maja 2018 r., V AGz 372/18
Standard: 18312 (pełna treść orzeczenia)
Pod pojęciem skuteczności rozumieć należy wszelkie inne skutki, jakie wywiera postanowienie, poza możliwością jego wykonania w drodze egzekucji i z zastrzeżeniem nieprawomocności tych skutków, rozumianej jako stan niepewności co do ich stabilności.
Stan rzeczy wywołany skutecznością nieprawomocnego postanowienia o umorzeniu postępowania wieczystoksięgowego na skutek cofnięcia wniosku wszczynającego to postępowanie musi być uwzględniony przy dokonywaniu oceny, czy zachodzą podstawy do odrzucenia później złożonego, tożsamego wniosku.
Postanowienie SN z dnia 22 listopada 2013 r., II CSK 130/13
Standard: 72186 (pełna treść orzeczenia)