Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zażalenie na rygor natychmiastowej wykonalności (art. 394[1a] § 1 pkt 3 k.p.c.)

Zażalenie poziome do innego składu sądu pierwszej instancji (art. 394[1a] k.p.c.) Rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu (art. 333 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Na postanowienie w przedmiocie rygoru natychmiastowej wykonalności –zarówno pozytywne, jak i negatywne- podlega zaskarżeniu zażaleniem.

Zażalenie na postanowienie co do nadania rygoru natychmiastowej wykonalności przysługuje bez względu na to, czy strona odwołuje się od rozstrzygnięcia co do istoty sprawy. Tak więc w razie wniesienia apelacji od wyroku, osobnemu zaskarżeniu za pomocą zażalenia podlegać będzie ta część wyroku, która stanowi rozstrzygnięcie o nadaniu lub odmowie nadania wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności.

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 15 września 2016 r., II Ca 238/16

Standard: 72622 (pełna treść orzeczenia)

Obowiązkiem sądu I instancji jest - obok pouczenia strony pozwanej występującej bez profesjonalnego pełnomocnika o prawie, sposobie i terminie do wniesienia sprzeciwu od wyroku zaocznego - także pouczenie o możliwości wniesienia zażalenia na zawarte w takim wyroku rozstrzygnięcie o rygorze natychmiastowej wykonalności. Przepis art. 343 k.p.c. jest bowiem jednoznaczny, przewidując powinność pouczenia stron - równocześnie z doręczeniem im wyroku zaocznego - o wszystkich przysługujących im środkach zaskarżenia.

Postanowienie SA w Szczecinie z dnia 9 sierpnia 2011 r., I ACz 525/11

Standard: 72621 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 227 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18276

Komentarz składa z 157 słów. Wykup dostęp.

Standard: 18277

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.