Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Realizacja w postępowaniu upadłościowym roszczenia o ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności lokali na osoby, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawaj (art. 86 Pr. Up.)

Skutki ogłoszenia upadłości co do zobowiązań upadłego (art. 83 – 116 Pr.Up.) Przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu na podstawie art. 17[18] u.s.m

Wyświetl tylko:

Skoro obowiązkiem syndyka jest zawarcie umów o ustanowieniu prawa odrębnej własności lokalu, to reprezentuje on spółdzielnię w postępowaniu w wyniku, którego może zostać wydane orzeczenie zastępujące oświadczenie spółdzielni tym bardziej, że roszczenie powodów ma charakter roszczenia niepieniężnego ale majątkowego.

Wyrok SO w Gdańsku z dnia 2 lipca 2015 r., XV C 335/12

Standard: 18196 (pełna treść orzeczenia)

Ustanowienie odrębnej własności lokalu w zasobach spółdzielni mieszkaniowej a następnie jej przeniesienie na rzecz osoby, której do lokalu przysługiwało uprzednio prawo spółdzielcze własnościowe nie jest formą sprzedaży majątku upadłego dokonanej w postępowaniu upadłościowym, gdyż żaden z przepisów ustawy nie pozwala na takie zakwalifikowanie działania syndyka podjętego w celu zadośćuczynienia zgłoszonemu roszczeniu.

Syndyk masy upadłości obowiązany jest realizować w toku postępowania upadłościowego roszczenia o ustanowienie i przeniesienie odrębnej własności lokali na osoby, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do tych lokali na podstawie art. 86 pr. upadł. i napr. nie w celu zaspokojenia wierzycieli wierzytelności pieniężnych, ale w celu zrealizowania roszczeń o wykonanie przez upadłego jego zobowiązań niepieniężnych. Unormowania, o których tu mowa można uznać za wyjątkowe w stosunku do art. 91 ust. 2 pr. upadł. i napr., gdy chodzi o roszczenia o ustanowienie i przeniesienie praw własności lokali w zasobach spółdzielni powstałe przed datą ogłoszenia jej upadłości likwidacyjnej. Podstawowym celem tych unormowań nie jest zatem stworzenie warunków dla pozyskania środków z majątku upadłego na zaspokojenie wierzycieli upadłego, którym przysługują wierzytelności pieniężne.

Gdyby syndykowi nie zostało zgłoszone roszczenie o ustanowienie odrębnej własności lokalu i jej przeniesienie na rzecz osoby, której do lokalu przysługiwało prawo spółdzielcze własnościowe, a w postępowaniu upadłościowym doszłoby do sprzedaży nieruchomości w zasobach spółdzielni obciążonej spółdzielczymi własnościowymi prawami do lokali, to w razie nabycia nieruchomości przez inną osobę niż spółdzielnia, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu verba legis "przekształci się" na mocy art. 17[18] ust. 1 u.s.m. w odrębną własność lokalu.

Postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2011 r., II CSK 364/10

Standard: 18194 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.