Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powołanie kwestora szkoły wyższej

Stosunek pracy na podstawie powołania (art. 68 k.p.)

Nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania jest możliwe tylko wtedy, gdy przepis odrębny w rozumieniu art. 68 § 1 KP (samodzielnie lub w powiązaniu z innymi przepisami) wyraźnie odnosi się do podstawy nawiązania stosunku pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z 15 kwietnia 1999 r., I PKN 611/98, OSNAPiUS 2000 nr 12, poz. 474; wyrok z dnia 6 września 2005 r., I PK 58/05).

Przepis art. 82 ust. 2 Prawa o szkolnictwie wyższym tego warunku nie spełnia. Użyto w nim wprawdzie sformułowania o powołaniu i odwołaniu kwestora, ale z jego treści nie wynika, aby chodziło w nim o podstawę nawiązania stosunku pracy. Wręcz odwrotnie, z pozostałych przepisów ustawy wynika, że dotyczy on jedynie powierzenia stanowiska, a nie podstawy zatrudnienia. Powołanie i odwołanie kwestora przez rektora na wniosek kanclerza stanowi jedynie element jego podległości służbowej, a nie określenie podstawy nawiązania stosunku pracy. Rektor może w każdej chwili odwołać kwestora, ale tylko na wniosek kanclerza oraz tylko w znaczeniu zwolnienia go z dotychczasowych obowiązków związanych z tym stanowiskiem, co nie wpływa jednak na samo istnienie stosunku pracy (umownego stosunku pracy), chyba że odwołaniu towarzyszy wypowiedzenie umowy o pracę. Przemawia za tym również brak jakiegokolwiek dokumentu o rozwiązaniu dotychczasowego stosunku pracy łączącego powódkę z pozwaną przed powołaniem na stanowisko kwestora. Ponadto, Prawo o szkolnictwie wyższym wyraźnie stanowi, że pracownicy uczelni niebędący nauczycielami akademickimi są zatrudniani na podstawie umowy o pracę; umowę o pracę zawiera rektor lub inny organ uczelni wskazany w statucie (art. 135 ust. 1). Dlatego Sąd Najwyższy przyjął, iż powołanie przez rektora szkoły wyższej zastępcy dyrektora administracyjnego nie stanowi podstawy nawiązania stosunku pracy (art. 68 § 1 KP), którą zgodnie z art. 115 tej ustawy jest umowa o pracę (wyrok z dnia 6 września 2005 r., I PK 58/05).

Ustawa z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw przypisała wyjątkowy charakter zatrudnieniu na podstawie powołania i ograniczyła jego stosowanie tylko do przypadków wyraźnie wskazanych w przepisach odrębnych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy stosunki pracy z pracownikami zatrudnionymi na podstawie powołania na czas określony albo na czas nieokreślony na stanowiskach pracy niewymienionych w przepisach, o których mowa w art. 68 § 1 KP, przekształcają się, z dniem jej wejścia w życie, odpowiednio w stosunki pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony albo na czas nieokreślony (por. wyrok Sądu Najwyższego z 21 lipca 1999 r., I PKN 164/99, OSNAPiUS 2000 nr 20, poz. 744). Z powyższego wynika, iż nawet jeśli w chwili powołania na stanowisko kwestora doszło do przekształcenia umownego stosunku pracy łączącego strony na podstawie umowy o pracę z 1993 r. w stosunek pracy z powołania, to z chwilą wprowadzenia w życie w 1996 r. zmian do Kodeksu pracy nastąpiło z kolei przekształcenie stosunku pracy z powołania w umowny stosunek pracy.

Wyrok SN z dnia 12 lipca 2007 r., I PK 45/07

Standard: 18113

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.