Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zgoda osoby, której badanie dotyczy (art. 306 k.p.c.)

Pobranie i badanie materiału genetycznego, krwi; odmowa poddaniu się pobraniu i badaniom (art. 306 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Ocena dobra dziecka przy rozważaniu skutków braku zgody matki dziecka na przeprowadzenie badań DNA musi uwzględniać wszystkie istotne okoliczności konkretnej sprawy i nie może pomijać znaczenia prawidłowego ustalenia biologicznego pochodzenia dziecka. 

Wyrok SN z dnia 30 września 2015 r., I CSK 801/14

Standard: 56677 (pełna treść orzeczenia)

Art. 306 k.p.c., zawarty w oddziale poświęconym innym środkom dowodowym, znajduje się w grupie przepisów regulujących tryb przeprowadzania dowodu z grupowego badania krwi i precyzuje warunki dopuszczalności pobrania krwi do badania. Uzależnia pobranie krwi od zgody osoby, której krew ma być przedmiotem badań.

W wypadku kiedy pobranie dotyczy dziecka, które nie ukończyło trzynastego roku życia bądź osoby ubezwłasnowolnionej, konieczna jest zgoda ich przedstawiciela ustawowego.

Założeniem powyższego przepisu, ustanowionego w okresie, w którym badania typu przyrodniczego nie były jeszcze tak daleko zaawansowane i wielostronne jak obecnie, było nie tylko poszanowanie prawa jednostki do decydowania o zabiegach ingerujących w integralność cielesną rozumianą dosłownie, lecz także wyłączenie obowiązku poddania się badaniom pozwalającym na identyfikację szczególnych elementów indywidualizujących jednostkę. Rodzaj tych elementów zmieniał się wraz z rozwojem nauk przyrodniczych i możliwością wykorzystania nowych technik badawczych na potrzeby procesowe. Obecnie badania genetyczne stały się standardowym środkiem dowodowym, a dokonanie tego rodzaju badań może nastąpić nie tylko na podstawie badania krwi, lecz także innych tkanek czy wydzielin. Nie oznacza to jednak, że zmienił się przez to ściśle osobisty charakter ustalanych cech. Należą one do informacji objętych ochroną z art. 51 Konstytucji. Nie sposób więc przyjąć, aby do pobrania jakiegokolwiek materiału indywidualizującego genotyp mogło dojść bez zgody osoby, której badanie takie dotyczy, tylko dlatego, że pobranie próbek materiału jest mniej inwazyjne, niż w wypadku pobrania krwi.

Art. 309 k.p.c. nakazuje określać sposób przeprowadzenia dowodu innymi środkami dowodowymi niż wymienione w artykułach poprzedzających zgodnie z ich charakterem, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów o dowodach. Charakter badań kodu genetycznego, dokonywanych na potrzeby postępowania cywilnego, uzasadnia odpowiednie zastosowanie art. 306 k.p.c. przy określaniu trybu pozyskiwania materiału do takich badań.

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2008 r., V CSK 432/07

Standard: 18047 (pełna treść orzeczenia)

Zobacz glosy

Komentarz składa z 224 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29025

Komentarz składa z 250 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29027

Komentarz składa z 103 słów. Wykup dostęp.

Standard: 29051

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.