Korzystanie w urlopu wychowawczego i macierzyńskiego a prawo do urlopu wypoczynkowego
Prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego (art. 152 k.p.)
Okres urlopu rodzicielskiego, z którego korzystał dany pracownik w okresie rozliczeniowym, nie może być zrównany z okresem rzeczywistego świadczenia pracy w celu ustalenia jego prawa do corocznego płatnego urlopu. Z tego wynika, że przepis krajowy, który dla celów ustalenia prawa do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego za dany okres rozliczeniowy nie uznaje okresu urlopu rodzicielskiego udzielonego temu pracownikowi w omawianym okresie za okres świadczenia pracy jest zgodny z prawem Unii.
Każdy pracownik jest uprawniony do corocznego płatnego urlopu w wymiarze co najmniej czterech tygodni i że prawo to stanowi zasadę prawa socjalnego Unii o szczególnej wadze. Trybunał stwierdził, że cel prawa do corocznego płatnego urlopu, którym jest umożliwienie pracownikowi odpoczynku, opiera się na założeniu, że pracownik faktycznie świadczył pracę w trakcie okresu rozliczeniowego.
W niektórych szczególnych sytuacjach, w których pracownik nie jest w stanie wypełniać swoich obowiązków, przede wszystkim z uwagi na nieobecność wskutek choroby poświadczonej należytym zaświadczeniem lub wskutek urlopu macierzyńskiego, prawo do corocznego płatnego urlopu nie może zostać przez państwo członkowskie uzależnione od warunku polegającego na obowiązku rzeczywistego świadczenia pracy.
Wystąpienie niezdolności do pracy z powodu choroby jest z zasady nieprzewidywalne i niezależne od woli pracownika, podczas gdy na urlopie rodzicielskim pracownik nie jest ograniczony dolegliwościami fizycznymi lub psychicznymi spowodowanymi przez chorobę, znajduje się on w odmiennej sytuacji.
Urlop macierzyński ma na celu ochronę biologicznej kondycji kobiety w okresie ciąży i po jej zakończeniu, a także ochronę szczególnych relacji między tą kobietą a jej dzieckiem podczas okresu następującego po ciąży i porodzie. Sytuacja ta różni się więc również od sytuacji pracownika przebywającego na urlopie rodzicielskim.
Wyrok TSUE z dnia 4 października 2018 r., C-12/17 Tribunalul Botoşani i Ministerul Justiţiei / Maria Dicu, cvria
Standard: 18038 (pełna treść orzeczenia)