Mienie niewchodzące w skład masy upadłości; wyłączenia z masy upadłości
Wyłączenia z masy upadłości (art. 63 p.u.)
Zgodnie z art. 491 ze zn. 2 ust. 1 w związku z art. 63 ust. 1 cytowanej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze z masy upadłości wyłączone jest mienie, które jest wyłączone od egzekucji według przepisów k.p.c. Stosownie zaś do art. 833 § 4 k.p.c., świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym podlegają egzekucji w zakresie określonym w tych przepisach. Organ rentowy prawidłowo zatem przyjął, że do masy upadłości wchodzi część wypłacanego świadczenia do granicy wyłączenia od egzekucji i potrąceń określonych w art. 141 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który nie reguluje odrębnie zasad wypłaty świadczenia wchodzącego do masy upadłości.
Zgodnie z art. 141 ust. 1 pkt 1 emerytury i renty są wolne od egzekucji i potrąceń w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury lub renty - zależnie od rodzaju pobieranego przez emeryta (rencistę) świadczenia. Zgodnie natomiast z art. 146 ust. 1 powołanej ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze, postępowanie egzekucyjne umarza się z momentem uprawomocnienia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, co uniemożliwia dokonywanie potrąceń na rzecz innych organów egzekucyjnych, co też zostało uczynione. Jednocześnie zauważyć należy, że syndyk nie określił kwoty zadłużenia oraz kwot w jakich mają być dokonywane potrącenia.
Reasumując powyższe rozważania, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasadnie w zaskarżonej decyzji uznał, że kwota emerytury przysługującej A. J. do wypłaty po dokonaniu z tego świadczenia potrąceń należności innych niż świadczenia alimentacyjne wymienionych w art. 139 ust. 1 pkt 5 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi wynosi 446,76 zł.
W związku z powyższym stwierdzić należy, że potrącenia z emerytury wnioskodawczyni dokonywane przez organ rentowy nie przekraczają granic wyznaczonych dyspozycją art. 140 ust. 1 pkt 3 oraz ust. 6 pkt 1 lit. c ustawy emerytalnej i nie naruszają kwoty świadczenia wolnej od egzekucji według art. 141 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy emerytalnej.
Wyrok SO w Łodzi z dnia 21 kwietnia 2016 r., VIII U 3052/15
Standard: 17980 (pełna treść orzeczenia)