Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pożytki cywilne rzeczy (art. 53 § 2 k.c.)

Pożytki naturalne i cywilne rzeczy (art. 53 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W myśl art. 53 § 2 k.c. pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (§ 2). Powyższy przepis dotyczy spełnionych świadczeń, a więc takich, które zostały już pobrane.

Zgodnie z najnowszą linią orzeczniczą Sądu Najwyższego wyrażoną w wyroku z dnia 25 maja 2017 r., II CSK 636/16 (niepubl.) „dopłaty unijne mogą stanowić pożytki cywilne z rzeczy”. Sąd Najwyższy wypowiedział się, że wprawdzie ta kategoria nie obejmuje dopłat bezpośrednich, ale przepisy o pożytkach cywilnych można zastosować tu w drodze analogii, jako że zgodnie z art. 53 § 2 k.c. są to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego. Jeżeli więc przyjąć, że dopłaty unijne są pożytkami cywilnymi z nieruchomości rolnej, to - w myśl art. 224 k.c. - ten, kto pozostaje w dobrej wierze, jako samoistny posiadacz nieruchomości rolnej, może zatrzymać dopłaty unijne, które z tej nieruchomości uzyskał. Ale jeżeli pobierał te dopłaty już po wytoczeniu powództwa windykacyjnego, a zwłaszcza, gdy był cały czas w złej wierze, wiedząc, że nieruchomość należy do kogoś innego, to musi być zobowiązany do oddania tych dopłat właścicielowi.

Wyrok SO w Suwałkach z dnia 19 czerwca 2017 r., I Ca 178/17

Standard: 17897 (pełna treść orzeczenia)

Pożytki cywilne rzeczy w rozumieniu art. 53 § 2 k.c. to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego. Klasycznymi przykładami tych pożytków są czynsz najmu lub dzierżawy rzeczy. Ich cechą charakterystyczną jest to, że rzecz staje się ich źródłem z racji tego, że stanowi przedmiot stosunku prawnego (najmu, dzierżawy).

Wyrok SN z dnia 25 maja 2017 r., II CSK 636/16

Standard: 17899 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 92 słów. Wykup dostęp.

Standard: 37120

Komentarz składa z 55 słów. Wykup dostęp.

Standard: 64754

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 64769

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.