Pożytki naturalne rzeczy (art. 53 § 1 k.c.)
Pożytki naturalne i cywilne rzeczy (art. 53 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Płody rolne stanowią pożytek naturalny z nieruchomości i dopóki nie zostały od niej odłączne, są jej częścią składową, która nie może być odrębnym przedmiotem prawa własności (art. 47 § 1 k.c.). Odrębność prawną uzyskują z chwilą ich odłączenia, która jest momentem decydującym o nabyciu ich własności przez uprawnionego (zob. wyrok SN z dnia 27 maja 2015 r., II CSK 502/14).
Wyrok SN z dnia 7 marca 2017 r., II CSK 290/16
Standard: 55157 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 190 k.c. uprawniony do pobierania pożytków naturalnych rzeczy, do których należą płody rzeczy, nabywa ich własność przez odłączenie od rzeczy. Przepis ten reguluje sposób nabycia pożytków naturalnych - po oddzieleniu pożytków od rzeczy głównej stają się one odrębnymi rzeczami i stanowią przedmiot odrębnej własności właściciela rzeczy głównej bądź innej osoby, której przysługuje prawo do ich pobierania.
Art. 55 § 1 k.c. określa natomiast za jaki okres pożytki przypadają uprawnionemu do ich pobierania. Nie określa natomiast, komu przypadają pożytki z rzeczy jako że co do zasady określić się tego nie da. Zależy to bowiem od tego jakie stosunki prawne łączą właściciela-ze względu na przedmiot jego własności - z osobami trzecimi, oraz od tego czy rzeczą włada właściciel, czy też posiadacz nie będący właścicielem. Dlatego też o tym komu przypadają pożytki rozstrzygają przepisy szczególne, zawarte w kodeksie cywilnym oraz w innych ustawach (instytucje prawne z zakresu prawa rzeczowego oraz prawa zobowiązań, czyli konkretny układ stosunków prawnych). Pożytki naturalne stanowiące normalny przychód z rzeczy w tym również płody rolne jako rzecz przyszła mogą być przedmiotem obrotu.
Wyrok SA w Szczecnie z dnia 3 grudnia 2015 r., I ACa 900/15
Standard: 17896 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 55160
Standard: 17894