Podnajem lub oddanie lokalu do bezpłatnego używania bez zgody wynajmującego
Podnajem lub oddanie lokalu do bezpłatnego używania bez zgody wynajmującego (art. 688[2] k.c.)
Niewątpliwe dzierżawę odróżniać należy od najmu, ze względu na znacznie szerzej ukształtowane prawo dzierżawcy (w stosunku do sytuacji najemcy) jeśli chodzi o trwałość stosunku prawnego i zakres możności korzystania z rzeczy będącej przedmiotem umowy.
Ze stanowiącej jedną z ogólnych zasad prawa cywilnego reguły, że nie można w drodze czynności prawnej ustanowić na rzecz osoby trzeciej prawa szerszego, niż się samemu posiada (nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet), przyjąć należy, że najemca lokalu użytkowego nie posiada kompetencji do zawarcia (jako wydzierżawiający) umowy dzierżawy przedmiotu najmu.
Stosunek prawny na podstawie którego najemca oddaje od korzystania rzecz osobie trzeciej (o ile jest odpłatny) powinien być kwalifikowany jako podnajem mimo błędnej jego nazwy użytej w tytule umowy (w myśl zasada falsa demonstratio non nocet).
Wyrok SA w Szczecinie z dnia 17 stycznia 2019 r., I AGa 149/18
Standard: 27331 (pełna treść orzeczenia)
Niedopełnienie obowiązku zgody właściciela, wymaganej przez art. 688[2] k.c., nie rzutuje na moc wiążącą umowy użyczenia. Jedyną sankcją jest przewidziane w art. 11 ust. 2 pkt 3 u.p.l., przyznane i pozostawione decyzji wynajmującego uprawnienie do wypowiedzenia stosunku najmu lokatorowi, który uchybił art. 688[2] k.c. Taka wykładnia zasługuje na aprobatę. Przemawia za nią zarówno językowa jak i celowościowa wykładnia wskazanego przepisu, której wynik doprowadza do elastycznego wyważenia interesów i uprawnień wszystkich zainteresowanych podmiotów. Skorzystanie z uprawnienia przewidzianego w art. 11 ust. 2 pkt 3 u.p.l. wygasi jednocześnie stosunek pochodny pomiędzy najemcą a podnajemcą lub biorącym rzecz w użyczenie.
Uchwała SN z dnia 15 listopada 2018 r., III CZP 49/18
Standard: 25961 (pełna treść orzeczenia)