Podnajem lub oddanie lokalu do bezpłatnego używania bez zgody wynajmującego

Podnajem lub oddanie lokalu do bezpłatnego używania bez zgody wynajmującego (art. 688[2] k.c.)

Wyświetl tylko:

Na podstawie art. 675 § 1 k.c. po zakończeniu najmu najemca obowiązany jest zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym, zaś jeśli najemca oddał rzecz innej osobie do bezpłatnego używania lub w podnajem, obowiązek powyższy ciąży także na tej osobie (art. 675 § 2 k.c.). Z przepisu tego nie wynika, by oddanie lokalu przez najemcę w podnajem lub do używania osobom trzecim zwalniało najemcę z odpowiedzialności względem wynajmującego za szkody wyrządzone przez te osoby.

Postanowienie SN z dnia 14 marca 2025 r., I CSK 3170/23

Standard: 87663 (pełna treść orzeczenia)

Niewątpliwe dzierżawę odróżniać należy od najmu, ze względu na znacznie szerzej ukształtowane prawo dzierżawcy (w stosunku do sytuacji najemcy) jeśli chodzi o trwałość stosunku prawnego i zakres możności korzystania z rzeczy będącej przedmiotem umowy.

Ze stanowiącej jedną z ogólnych zasad prawa cywilnego reguły, że nie można w drodze czynności prawnej ustanowić na rzecz osoby trzeciej prawa szerszego, niż się samemu posiada (nemo plus iuris ad alium transferre potest quam ipse habet), przyjąć należy, że najemca lokalu użytkowego nie posiada kompetencji do zawarcia (jako wydzierżawiający) umowy dzierżawy przedmiotu najmu.

Stosunek prawny na podstawie którego najemca oddaje od korzystania rzecz osobie trzeciej (o ile jest odpłatny) powinien  być kwalifikowany jako podnajem mimo błędnej jego nazwy użytej w tytule umowy (w myśl zasada falsa demonstratio non nocet).

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 17 stycznia 2019 r., I AGa 149/18

Standard: 27331 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 126 słów. Wykup dostęp.

Standard: 25961

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.