Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rejestracja obrazu lub dźwięku (art. 147 k.p.k.)

Protokoły (art. 143 – art. 155 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Przebieg rozprawy utrwala się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk, chyba że jest to niemożliwe ze względów technicznych (art. 147 § 2b k.p.k.).

Utrwalanie przebiegu rozprawy przy użyciu urządzenia rejestrującego jest względnie obligatoryjne - zależy od tego czy z powodów technicznych jest to możliwe. Nadal zasadniczą formą utrwalenia przebiegu rozprawy jest protokół, a zapis jest do niego załącznikiem (art. 143 § 1 pkt 11 k.p.k., art. 147 § 3a k.p.k.). Pełni on przede wszystkim funkcję procesową - pozwala w sposób pełniejszy poznać przebieg czynności, faktyczną treść wypowiedzi osób, jej formę (intonacja, zatrzymania toku wypowiedzi itp.), reakcje (także niewerbalne).

Utrwalanie przebiegu czynności sprzyja sprawności, mobilizuje osoby uczestniczące do przestrzegania standardów zawodowych, etycznych, kulturowych. Jest oczywiste, że utrwalanie przebiegu rozprawy w postępowaniu karnym za pomocą urządzeń rejestrujących musi się odbywać w sposób i w warunkach określonych przez prawo na sali rozpraw zapewniającej bezpieczny przebieg czynności. Na podstawie delegacji ustawowej (art. 147 § 5 k.p.k.).

Minister Sprawiedliwości określił rodzaje urządzeń i środków technicznych służących do utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów procesowych, sposób przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisu, sposób i tryb udostępniania oraz przekazywania go stronom, obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym zapisu obrazu lub dźwięku, zakładanie kont w systemie informatycznym w celu przekazywania kopii zapisu (Dz. U. z 2017 r. poz. 93, a przed 15 stycznia 2017 r. - Dz. U. z 2015 r. poz. 2344).

Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 22 listopada 2017 r., II AKa 229/17

Standard: 25676 (pełna treść orzeczenia)

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że zdanie drugie art. 147 § 3 k.p.k., statuujące obowiązek dołączenia zapisu obrazu lub dźwięku oraz przekładu zapisu dźwięku jako załącznika do protokołu, należy odczytywać łącznie ze zdaniem pierwszym tegoż przepisu, w którym przewiduje się możliwość sporządzenia protokołu ograniczonego do zapisu najbardziej istotnych oświadczeń osób biorących udział w czynności. Innymi słowy mówiąc, tylko wówczas istnieje obowiązek dołączenia zapisu obrazu i dźwięku, a także przekładu zapisu dźwięku do protokołu spisanego z określonych czynności procesowych wymienionych art. 143 § 1 k.p.k., jeśli protokół ten zostanie sporządzony w formie uproszczonej.

Postanowienie SN z dnia 2 lutego 2009 r., II KK 224/08

Standard: 42455 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 122 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17845

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39972

Komentarz składa z 414 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40339

Komentarz składa z 197 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40463

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.