Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przywrócenie terminu ze względu na zaniedbania prokuratora lub pracowników sekretariatu

Przywrócenie terminu zawitego (art. 126 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zaniedbanie prokuratora lub podległego mu personelu powinno być traktowane jak zaniedbanie strony procesowej. Prokurator odpowiada za właściwą organizacje pracy w podległym mu sekretariacie, zatem uchybienia pracowników nie usprawiedliwiają niewykonania czynności procesowej. Bez względu na to, który z pracowników dopuścił się zaniedbania, prokurator działający jako jednolity urząd nie może żądać przywrócenia mu terminu.

Postanowienie SA w Krakowie z dnia 23 czerwca 2005 r., II AKa 118/05

Standard: 17798

Art. 126 § 1 k.p.k. nie może mieć zastosowania do prokuratora, który z własnej winy lub z winy personelu prokuratury nie złoży we właściwym terminie środka odwoławczego tak, jak z tego powodu uprzednio nie mógł mieć zastosowania do prokuratora art. 111 § 1 k.p.k. z 1969 r. ( por. uchwałę SN z dnia 19 grudnia 1973 r., VI KZP 44/73 – OSNKW 1974 r., z. 4, poz. 59 ).

prokurator jest przedstawicielem państwa jako strony procesowej, tym samym więc czynności dokonane przez niego muszą być uważane tak, jak gdyby wykonała je sama strona. Z tego względu zaniedbania ze strony prokuratora lub podwładnego mu personelu są traktowane pod kątem widzenia zaniedbań dokonanych przez samą stronę procesową. Prokurator jako strona w procesie karnym działa w ramach właściwej dla niego jednostki organizacyjnej prokuratury. Ustrój i działanie prokuratury oparte są m.in. na zasadach jednolitości i hierarchicznego podporządkowania kierownictwu. Prokurator odpowiada za właściwą organizację pracy w sekretariacie podległej mu prokuratury, zatem ewentualne uchybienie, zaniedbanie pracownika techniczno – biurowego, nie mogą stanowić okoliczności usprawiedliwiającej niewykonanie czynności prawnej.

Bez względu zatem na to, który z pracowników dopuścił się zaniedbania, prokuratura działająca jako jednolity urząd nie może żądać przywrócenia terminu z powołaniem się na uchybienie spowodowane przyczyną niezależną od strony.

Warunkiem restytucji uchybionego terminu jest ustalenie, że przeszkoda, o której mówi art. 126 § 1 k.p.k., nastąpiła z winy pomocnika procesowego, a nie samej strony. W świetle tego powszechnie przyjętego w orzecznictwie stanowiska stwierdzić należy, że art. 126 § 1 k.p.k. nie będzie miał zastosowania do prokuratora, który z własnej winy lub z winy personelu prokuratury zaniedba złożenia we właściwym czasie środka odwoławczego ( por. uchwałę z dnia 19 grudnia 1973 r. VI KZP 44/73 – OSNKW 1974 r., z. 4, poz. 59 ).

Postanowienie SN z dnia 12 września 2000 r., WKN 25/00

Standard: 34777 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 49 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40727

Komentarz składa z 53 słów. Wykup dostęp.

Standard: 41314

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.