Immunitet sędziego w sprawach cywilnych
Immunitet sędziego (art. 181 konstytucji)
Istota immunitetu, jako uprawnienia o charakterze publicznym, polega na przyznaniu sędziom szczególnego, ściśle określonego uprawnienia zwalniającego ich z podlegania powszechnie wiążącym obowiązkom prawnym ze względu na konieczność zapewnienia wymiarowi sprawiedliwości oraz obywatelom wykonywania zadań jurysdykcyjnych w sposób wolny od jakichkolwiek wpływów i nacisków.
Immunitet sędziowski stanowi wyjątek od powszechnych zasad odpowiedzialności karnej, a jako wyjątek nie podlega interpretacji rozszerzającej. Nie można więc stosować, jak wywiódł skarżący, wykładni a maiori ad minus, przyjmując, że wobec treści art. 81 Pr.u.s.p. obejmuje on także delikt cywilny.
Wyrok SN z dnia 4 kwietnia 2014 r., II CSK 407/13
Standard: 17756 (pełna treść orzeczenia)
W świetle uregulowań zawartych w Konstytucji oraz ustawie o ustroju sądów powszechnych sędziowie nie korzystają z immunitetu w sprawach cywilnych i żaden przepis nie wyłącza ich odpowiedzialności deliktowej wobec poszkodowanego za szkody wyrządzone niezgodnym z prawem działaniem i zaniechaniem przy wykonywaniu władzy sądowniczej oraz przez wydanie niezgodnego z prawem orzeczenia.
Uchwała SN z dnia 27 września 2012 r., III CZP 48/12
Standard: 17757 (pełna treść orzeczenia)