Uzasadnienie postanowienia oddalającego wniosek dowodowy
Oddalenie wniosku dowodowego (art. 170 k.p.k.)
Uzasadnienie wyroku nie jest miejscem właściwym do wskazywania powodów oddalenia wniosku dowodowego, miejscem takim jest uzasadnienie postanowienia wydanego na podstawie art. 170 § 1 k.p.k., art. 193 § 1 k.p.k. lub art. 201 k.p.k.
Wyrok SN z dnia 16 marca 2017 r., IV KK 57/17
Standard: 12466 (pełna treść orzeczenia)
Sumaryczne potraktowanie wszystkich wniosków dowodowych, a jednocześnie stwierdzenie, iż "zgromadzony materiał dowodowy jest kompletny i wystarczający do podjęcia przez Sąd merytorycznej decyzji w sprawie, a wykonywanie dalszych czynności nie wpłynie na stanowisko Sądu co do oceny zgromadzonego materiału dowodowego, a jedynie prowadzić będzie do nieuzasadnionej przewlekłości" jest wyrazem naruszenia przez Sąd normy przepisu art. 170 § 2 k.p.k.
Oddalając wnioski, a zwłaszcza tak uzasadniając swoją decyzję, sąd jeszcze przed zakończeniem postępowania dowodowego i przed wyrokowaniem daje odpowiedni wyraz swojemu przekonaniu o winie oskarżonego, opartej na dotychczas przeprowadzonych dowodach. Tymczasem Sąd ani nie wykazał, by dany dowód nie miał znaczenia dla rozstrzygnięcia sprawy, ani też nie wskazał dlaczego przeprowadzenie wnioskowanych dowodów będzie w sposób istotny prowadzić do przewlekłości postępowania. Dawno już orzecznictwo zajęło jednoznaczne stanowisko w kwestii uzasadniania postanowień oddalających wnioski dowodowe i wielokrotnie w różnych swoich orzeczeniach Sąd Najwyższy wskazywał, że należy zawsze precyzyjnie wykazać, jakie były powody podjętej decyzji.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 27 września 2012 r. II AKa 328/12
Standard: 6379 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 17687