Odczytywanie dowodów intencjonalnych sporządzonych poza postępowaniem (art. 393 § 3 k.p.k.)
Odczytanie dokumentów, opinii, wywiadów, zawiadomień, informacji, zapisów nagrań (art. 393 k.p.k.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
ustawą z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 1247; dalej nazywaną też ustawą nowelizującą) dokonano zmiany art. 393 § 3 k.p.k. W brzmieniu obowiązującym do dnia 30 czerwca 2015 r. ustawodawca wskazywał w ramach tej regulacji, że mogą być odczytywane na rozprawie wszelkie dokumenty prywatne, powstałe poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów, w szczególności oświadczenia, publikacje, listy oraz notatki.
Od dnia 1 lipca 2015 r. zrezygnował natomiast z zastrzeżenia "i nie dla jego celów". Od tej daty dopuszczalne jest zatem odczytywanie dokumentów prywatnych sporządzonych poza postępowaniem karnym, nawet jeżeli powstały dla jego celów, a więc nawet wtedy, gdy ewidentnie stanowią tzw. dowód intencjonalny.
Zmiana art. 393 § 3 k.p.k. w toku postępowania karnego, które nie zostało jeszcze prawomocnie zakończone, może prowadzić do wniosku, że ewentualne wadliwe czynności dowodowe dokonane z naruszeniem przepisu w dotychczasowym brzmieniu, ale zgodne z tym przepisem w wersji znowelizowanej, która weszła w życie jeszcze w trakcie postępowania, uległy konwalidacji z mocy prawa.
Postanowienie SN z dnia 20 października 2016 r., III KK 127/16
Standard: 17646 (pełna treść orzeczenia)
Zaangażowanie funkcjonariusza Państwa w dokonanie nagrania przesądza, że nie może być mowy o prywatnym, powstałym poza postępowaniem karnym i nie dla jego celów, dokumencie mającym w procesie walor dowodu (art. 393 § 3 k.p.k.), lecz o przeprowadzeniu czynności operacyjno-rozpoznawczej, która z punktu widzenia możliwości procesowego wykorzystania jej wyników podlega zupełnie innej ocenie.
Postanowienie SN z dnia 22 września 2009 r., III KK 58/09
Standard: 42334 (pełna treść orzeczenia)