Obowiązek alimentacyjny rodziców a władza rodzicielska (granica potrzeb dzieci w rodzinach majętnych)
Zakres obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci (art. 133 § 1 i 3; art. 135; art. 138 k.r.o.) Rozstrzygnięcie o alimentach na dzieci
Brak jest podstaw do uznania, że obowiązek alimentacyjny wyprzedza prawo i obowiązek współdecydowania o istotnych sprawach dzieci. W pojęciu tym mieści się nie tylko kwestia wyboru kształcenia, zajęć pozalekcyjnych i w ogóle form spędzania czasu, ale także decyzja co do potrzeby współfinansowania w tym zakresie. Przeciwne rozumowanie obowiązku alimentacyjnego pozbawiałoby zobowiązanego do świadczeń alimentacyjnych prerogatyw wynikających z władzy rodzicielskiej, w tym troski o właściwe wychowanie i kierowanie. Troska zakłada w sobie także posiadanie realnego wpływu na wychowanie i kierowanie.
W przypadku kolizji praw i interesów interpretator powinien poszukiwać takiej wykładni, która pozwala zrealizować cele założone dla każdej z nich. Stwierdzić przy tym należy, że sugerowana kolizja między obowiązkiem alimentacyjnym a władzą rodzicielską jest pozorna, gdyż treścią obowiązku alimentacyjnego nie jest zaspokajanie wszystkich potrzeb i pragnień dzieci. Jest to szczególnie doniosłe w rodzinach majętnych, w których istnieje problem wytyczenia przez rodziców racjonalnych, zgodnych z dobrem dziecka, granic usprawiedliwionych potrzeb małoletnich. W tym znaczeniu, granicę tę wyznaczają przepisy o władzy rodzicielskiej, w tym sygnalizowana wcześniej troska o właściwe wychowanie i kierowanie dzieckiem.
Wyrok SR w Olsztynie z dnia 31 października 2018 r., III RC 455/18
Standard: 17565