Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wyrażenie zgody na zmianę wierzyciela jako czynność niedotycząca masy upadłości (art. 61 Pr.Up.)

Przekształcenie majątku upadłego w masę upadłości (art. 61 p.u.)

Nie można podzielić, że zarządca jest legitymowany do wyrażenia zgody na przeniesienie hipoteki związanej ze zbyciem wierzytelności bankowej. Nie uwzględnia on treści art. 61 Prawa upadłościowego i naprawczego. Zgodnie z tym przepisem, z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości. W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty w toku postępowania upadłościowego, z wyłączeniem składników, o których mowa w art. 63-67.

Zgodnie przyjmuje się, iż wprawdzie pojęcie "majątek" ma bądź szersze znaczenie (obejmuje aktywa i pasywa) bądź węższe znaczenie (obejmuje tylko aktywa), to z uwagi na charakter masy upadłości, która ma służyć zaspokojeniu wierzycieli, w jej skład wchodzą tylko aktywa upadłego. Tym samym w skład masy upadłości nie wchodzą pasywa. Jeśli tak, to w skład masy upadłości nie weszły długi upadłego m.in. te, których wierzycielem był Bank. Wierzytelność ta była zabezpieczona hipoteką na nieruchomości, która weszła w skład masy upadłości, której właścicielem był i pozostał upadły.

Czynność w postaci oświadczenia o wyrażeniu zgody na zmianę wierzyciela (przeniesienie hipoteki związane ze zbyciem wierzytelności bankowej) dokonuje właściciel nieruchomości, czynność ta nie dotyczy masy upadłości, lecz długów nie wchodzących do masy upadłości. Jeśli więc do wpisu zmiany wierzyciela wymagana jest zgoda właściciela nieruchomości, który zgody tej nie udzielił, to nie sposób odmówić mu legitymacji do wniesienia skargi na orzeczenie referendarza sądowego, który dokonał wpisu zmiany wierzyciela.

Postanowienie SN z dnia 20 maja 2009 r., I CZ 22/09

Standard: 17548 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.