Ustanie wspólności majątkowej z chwilą ogłoszenia upadłości małżonka (art. 124 Pr. Up.)
Przymusowa rozdzielność w zw. z ogłoszeniem upadłości jednego z małżonków (art. 53 k.r.o. i art. 124 – art. 126 Pr.Up.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 53 ust. 1 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 24 października 1934 r. Prawo upadłościowe (tekst jedn.: Dz. U. z 1991 r. Nr 118, poz. 52 ze. zm.) w razie upadłości jednego z małżonków, jeżeli między małżonkami ustanowiona była wspólność majątkowa lub wspólność dorobku, majątek wspólny wchodził do masy upadłości. Rozwiązanie to jest kontynuowane w art. 124 ust. 1 p.u. zgodnie z którym, z dniem ogłoszenia upadłości małżonka pozostającego we wspólności majątkowej małżeńskiej między małżonkami powstaje ex lege rozdzielność majątkowa (art. 53 § 1 k.r.o.), cele bowiem upadłości, w której dochodzi do likwidacji składników masy, w sposób oczywisty kolidują z konstrukcją współwłasności łącznej (art. 35 k.r.o.). Cały majątek wspólny, którego podział nie jest dopuszczalny, wchodzi do masy upadłości, która jest majątkiem upadłego (art. 61 p.u.) i jest przeznaczany na zaspokojenie wierzycieli.
Małżonek upadłego w zamian za konieczność znoszenia objęcia postępowaniem upadłościowym składników majątku wspólnego oraz wyłączenia prawa podziału tego majątku uzyskuje prawo do zgłoszenia wierzytelności pieniężnej odpowiadającej wartości jego udziału w majątku wspólnym, która jest zaspakajana w kategorii drugiej (art. 342 ust. 1 pkt 2 p.u.), proporcjonalnie z innymi nieuprzywilejowanymi wierzycielami. W wyniku ogłoszenia upadłości dochodzi nie tylko do ustania wspólności, ale również do sui generis podziału majątku wspólnego. Małżonek upadłego nie może tym samym domagać się wyłączenia z masy upadłości udziału w majątku wspólnym (por. wyrok SN z dnia 19 lutego 2009 r., II CSK 469/08).
Uchwała SN z dnia 16 grudnia 2019 r., III CZP 7/19
Standard: 45655 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 124 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków ustaje wspólność ustawowa małżeńska, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Powtórzenie regulacji co do ustania wspólności ustawowej w razie upadłości małżonka znajduje się w art. 53 § 1 k.r.o.
Regulacja ta jest surowa dla małżonka dłużnika z tego względu, że nie jest on stroną postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości oraz ponosi daleko idące konsekwencje wydania takiego postanowienia. De facto małżonek ten swoim udziałem w majątku dorobkowym ponosi odpowiedzialność za zobowiązania współmałżonka, nawet w sytuacji, gdy nie jest współdłużnikiem, jak również gdy małżonek taki nie wyraził zgody na zaciągnięcie określonych zobowiązań w trybie określonym w art. 41 § 1 k.r.o.
Wyrok SA w Białymstoku z dnia 8 września 2017 r., I ACa 218/17
Standard: 18568 (pełna treść orzeczenia)