Obowiązek wydania majątku przedsiębiorstwa Syndykowi (art. 57 ust. 1 p.u.)
Obowiązki dłużnika wydania majątku i udzielania informacji (art. 57 p.u.)
W sprawie Sądy uznały za bezskuteczne umowy sprzedaży (gdzie sprzedającym był T. R. (1)) ww. samochodu osobowego oraz nieruchomości w stosunku do masy upadłości. Sąd Okręgowy nie miał wątpliwości, co do tego, że T. R. (1) podejmował działania prowadzące do wyzbycia się majątku przedsiębiorstwa i wbrew wezwaniom syndyka i obowiązkowi wynikającemu z art. 57 puin nie wydał majątku przedsiębiorstwa działając tym samym na szkodę masy upadłości.
Twierdzenia dłużnika podnoszone w apelacji - że nie był on w stanie wykonać ww. orzeczeń albowiem oba przedmioty sprzedaży nie stanowiły jego własności-nie miały znaczenia dla rozpoznania niniejszej sprawy. Stanowić one mogły ewentualnie przedmiot środka zaskarżenia złożonego w postępowaniach o stwierdzenie bezskuteczności zawartych przez apelującego wówczas umów sprzedaży.
Istotny dla orzeczenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej - z punktu widzenia przesłanki z art. 373 ust. 2 puin - jest rzeczywisty fakt wyzbycia się ww. przedmiotów a tym samym niewydania ich syndykowi.
Postanowienie SO w Rzeszowie z dnia 30 maja 2018 r., VI Ga 153/17
Standard: 17531
Obowiązek wydania majątku obejmuje wszystkie jego składniki, które znajdują się w posiadaniu dłużnika. Obowiązek z kolei wskazania majątku obejmuje wszystkie jego elementy znajdujące się w posiadaniu osób trzecich.
Wydanie majątku następuje w drodze czynności faktycznych, a wskazanie majątku winno polegać na podaniu nie tylko miejsca jego położenia, ale i danych posiadacza oraz wszelkich informacji o podstawach prawnych tego posiadania.
Na skutek wydania majątku syndykowi dłużnik traci prawo zarządzania majątkiem oraz korzystania z niego i rozporządzania nim
Postanowienie WSA w Lublinie z dnia 14 grudnia 2016 r., II SO/Lu 2216
Standard: 17533
Standard: 17532