Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Nierentowność firmy w kontekście niewypłacalności dłużnika (art. 11 ust. 1 p.u.)

Niewypłacalność dłużnika (art. 11 p.u.)

Samo zaprzestanie prowadzenia firmy ze względu na jej nierentowność i związany z tym brak dochodów nie stanowi waloru dowodowego w niniejszej sprawie. "Nie powinno być przedmiotem wątpliwości, iż użyty przez ustawodawcę w art. 2 ust. 1 pkt 3 termin ogłoszenie upadłości nie może być interpretowany tak, jak oczekuje tego skarżąca tj., że pojęcie to obejmuje także sytuacje, w których osoba prowadząca działalność gospodarcza sama likwiduje prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą uznając, iż nie jest ona rentowna.

Ogłoszeniem upadłości w rozumieniu tego przepisu jest przede wszystkim wydanie przez Sąd w postępowaniu upadłościowym postanowienia, o którym mowa art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. Warunek taki spełniałoby także wydanie przez Sąd w postępowaniu upadłościowym postanowienia oddalającego wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli podstawę takiego rozstrzygnięcia stanowiłby art. 13 tejże ustawy, w myśl, którego Sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania' ' (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 22 października 2013 w sprawie o sygn. III AUa 529/13).

Również zła sytuacja finansowa firmy nie była brana pod rozwagę Sądu w niniejszej sprawie. "Warunki przyznawania świadczeń muszą być bowiem maksymalnie zobiektyzowane. Natomiast kryterium rzeczywistej upadłości działalności gospodarczej nie jest kryterium dostatecznie zobiektywizowanym i wymiernym. Nie jest dowodem niemożności prowadzenia działalności. Tym dowodem jest ogłoszenie upadłości.

Również sam fakt zakończenia działalności nie jest równoznaczny z "pozostawaniem bez pracy bez własnej woli", czyli naczelną ideą ustawodawcy wyrażoną w ustawie o świadczeniach przedemerytalnych. (...) Dopiero w sytuacji niewypłacalności można uznać, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą utraciła źródło utrzymania.

Samo pojęcie nierentowności działalności gospodarczej jest tu pojęciem nieprecyzyjnym, uzależnionym również od czynników nieobiektywnych. Jeżeli osoba prowadząca pozarolniczą działalność nie jest niewypłacalna i jest w stanie wykonywać swoje bieżące zobowiązania, to może znaleźć inną drogę wyjścia (bez likwidacji działalności) z trudności o charakterze ekonomicznym np. przez rozszerzenie lub zmianę zakresu działalności, poszukiwanie nowych rynków zbytu itp' ' (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 27 sierpnia 2013 r. w sprawie o sygn. akt III AUa 189/13).

Wyrok SO Warszawa-Praga w Warszawie z dnia 15 maja 2015 r., VII U 568/15

Standard: 17507 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.