Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Termin do wykreślenia wpisu do księgi wieczystej

Wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego (art. 19 u.k.w.h.)

Wyświetl tylko:

Wykładnia art. 19 u.k.w.h. dotycząca terminu do wykreślenia roszczenia o przeniesienie własności musi być wykładnią ścisłą, a zatem wykładnią gramatyczną, skoro z uwagi na bezpieczeństwo obrotu cywilnoprawnego polegające na nieograniczaniu swobody w rozporządzeniu prawami rzeczowymi ustawodawca przyjął tylko czasowe ograniczenie skuteczności wpisu roszczenia o przeniesienie własności uznając, że dostateczny jest termin roczny przyjąć należało, że tylko wniesienie przed upływem roku pozwu o przeniesienie prawa własności, a nie np. wystąpienie z wnioskiem o próbę ugodową wstrzymuje bieg terminu do wykreślenia. Chodzi jednocześnie o roczny termin liczony od dokonania wpisu (por. wyrok Sądu Najwyższego z 2 kwietnia 2004 r., III CK 537/02, LEX nr 172786 i postanowienie z 9 grudnia 2009 r. IV CSK 240/09, LEX nr 677895).

Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 czerwca 2013 r., V ACa 194/13

Standard: 5761 (pełna treść orzeczenia)

Ujawnienie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego jest wyważonym kompromisem pomiędzy interesem uprawnionego a wymaganiami bezpieczeństwa obrotu, które sprzeciwiają się ograniczeniom w swobodnym rozporządzaniu prawami rzeczowymi. Dlatego ustawodawca uznał, że ujawnienie w księdze wieczystej tych ograniczeń może być aktualne tylko przez taki czas, przez jaki przemawia za tym rzeczowa potrzeba.

Zgodnie z art. 19 ustawy o księgach wieczystych i hipotece roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości lub użytkowania wieczystego albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego może być wykreślone z księgi wieczystej po upływie roku od dnia wpisu lub w przypadku roszczenia przyszłego - po upływie roku, od dnia gdy stało się ono wymagalne.

Gdy uprawniony wykaże przed upływem roku od dnia wpisu lub w przypadku roszczenia przyszłego - od dnia gdy stało się ono wymagalne, że wystąpił do sądu o przeniesienie lub ustanowienie prawa, którego dotyczy roszczenie, bieg terminu do wykreślenia roszczenia liczy się od dnia zakończenia postępowania. Jednakże w razie nieuwzględnienia żądania roszczenie może być wykreślone już z chwilą zakończenia postępowania.

Wyrok SA w Katowicach z dnia 20 czerwca 2013 r., V ACa 194/13

Standard: 27389 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 202 słów. Wykup dostęp.

Standard: 17496

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.