Firma w razie utraty członkostwa przez wspólnika (art. 43[8] k.c.)
Firma spółki jawnej (art. 24 k.s.h.) Przedsiębiorca, firma (art. 43 [1] - 43[10] k.c.) Firma spółki z o.o. (art. 160 k.s.h.)
Przepis art. 43[8] § 1 k.c. stanowi, iż w przypadku utraty członkostwa przez wspólnika, którego nazwisko było umieszczone w firmie, spółka może zachować w swej firmie nazwisko byłego wspólnika tylko za wyrażoną na piśmie jego zgodą, a w razie jego śmierci - za zgodą jego małżonka i dzieci.
Jeżeli wymagane jest dla oświadczenia woli formy pisemnej to ujawnienie woli w inny sposób nie jest wystarczające dla jego skuteczności.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 29 września 2015 r., V ACa 590/15
Standard: 33040 (pełna treść orzeczenia)
Artykuł 43[8 ]§ 1 k.c. dotyczy także kapitałowych spółek handlowych.
Zgodę osoby uprawnionej na umieszczenie nazwiska w firmie należy odróżnić od zgody na zachowanie nazwiska w firmie, o czym mowa w art. 43[8] § 1 k.c. Zgodnie z nim spółka może kontynuować działalność gospodarczą pod dotychczasową firmą pomimo utraty członkostwa przez wspólnika, którego nazwisko jest umieszczone w firmie, jeżeli były wspólnik wyrazi na to zgodę na piśmie, a w razie jego śmierci - za zgodą jego małżonka i dzieci. Utrata członkostwa w rozumieniu tego przepisu może być spowodowana przeniesieniem ogółu praw na inna osobę.
Artykuł 43[8] § 1 k.c. wymienia ogólnie osobę ustępującego wspólnika, nie określa natomiast rodzaju spółki, w firmie której było zamieszczone jego nazwisko. Nie ma więc dostatecznych podstaw, by zakres jego zastosowania ograniczać do spółek osobowych, zważywszy ponadto, że zgodnie z art. 435 § 1 nazwisko wspólnika może być użyte jako element firmy także w spółce kapitałowej, dla podkreślenia szczególnej więzi łączącą go z tą spółka, która zostaje zerwana w następstwie jego wystąpienia ze spółki.
Wyrok SN z dnia 29 maja 2015 r., V CSK 524/14
Standard: 33041 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 17458