Uchylenie postanowienia orzekającego uznanie za zmarłego albo stwierdzającego zgon (art. 542 k.p.c.)
Uchylenie postanowień orzekających uznanie za zmarłego lub stwierdzenie zgonu (art. 539 - 543 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 523 k.p.c. stanowi, iż prawomocne postanowienie orzekające co do istoty sprawy nie może być zmienione lub uchylone, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej i przewiduje wyjątek od tej zasady dla postanowień oddalających wniosek, które mogą być zmienione w razie zmiany okoliczności. Takimi przepisami szczególnymi w stosunku do prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu zgonu są, na zasadzie wyłączności, art. 539 – 543 k.p.c., które dopuszczają jego uchylenie w razie przeprowadzenia dowodu, że osoba zmarła żyje lub że jej śmierć nastąpiła w innej chwili.
Uchylenie orzeczenia w tym trybie nie następuje drodze zaskarżenia orzeczenia, bo albo nie jest ono dotknięte żadnym uchybieniem albo jego wadliwość nie jest wynikiem błędnych czynności lub rozumowania sądu, a więc nie jest ono wynikiem kontroli poprzednio przeprowadzonego postępowania. Zniweczenie skuteczności prawnej orzeczenia następuje w wyniku skorzystania przez wnioskodawcę ze szczególnego środka prawnego, kwalifikowanego w doktrynie w kategorii odwołalności orzeczeń. Odwołanie odnosi się do orzeczeń prawidłowych w chwili wydania zarówno pod względem ustalonego stanu faktycznego, jak i dokonanej oceny prawnej.
Uchylenie lub zmiana orzeczenia następuje w razie stwierdzenia okoliczności, które albo nie istniały wcześniej, albo zostały później ujawnione. Są to więc nowe okoliczności, nieznane w poprzednim postępowaniu i one podlegają badaniu w aspekcie wykazania przesłanek określonych w art. 539 k.p.c., a więc że osoba uznana za zmarłą w poprzednim postępowaniu żyje lub zmarła w innej chwili. Podstawy uchylenia postanowienia nie stanowi odmienna ocena materiału dowodowego w sprawie pierwotnej lub odmienna ocena prawna, bo nie podlegają ponownemu badaniu i ocenie okoliczności, które stanowiły wówczas podstawę faktyczną. Uchylenie postanowienia oznacza upadek wszystkich skutków nim wywołanych w takim zakresie, jakim jest objęte uchyleniem.
Z tego względu w razie wydania postanowienia uchylającego postanowienie o stwierdzeniu zgonu w części dotyczącej chwili śmierci i stwierdzającego inną chwilę śmierci, skutki prawne postanowienia uchylonego zostają w tej części unicestwione. Postanowienie w tej części traci byt prawny i nie może stanowić dowodu, o którym mowa w art. 244 § 1 k.p.c., a w rezultacie niedopuszczalne jest powołanie się na domniemanie prawdziwości jego treści objętej uchyleniem.
W postępowaniu o zmianę postanowienia o stwierdzenie zgonu wnioskodawca został wprost - z mocy art. 539 k.p.c. - obciążony ciężarem dowodu, że śmierć zmarłego nastąpiła w innej chwili, niż wskazana w pierwotnym orzeczeniu. Obowiązany jest wykazać w toku postępowania dowodowego, że powołane przez niego okoliczności, które nie były przedmiotem oceny sądu w poprzedniej sprawie, świadczą o zmienionym, innym stanie faktycznym.
Art. 539 i 542 k.p.c. posługują się pojęciami „dowodu” i „udowodnienia”, co wyklucza przyjęcie możliwości uchylenia postanowienia o uznaniu za zmarłego z uwagi na wykazanie bardziej prawdopodobnej chwili śmierci, niż oznaczona w postanowieniu.
Przesłanka prawdopodobieństwa, o której mowa w art. 538 § 2 k.p.c., dotyczy postępowania o stwierdzenie zgonu, natomiast postępowanie określone w art. 539 – 543 k.p.c. zakreśla ostrzejsze kryteria wymagając dowodu, że dana osoba zmarła w innej chwili, niż pierwotnie określona. Uproszczony tryb uchylania prawomocnych postanowień w postępowaniu nieprocesowym stanowi wyjątek od zasady niezaskarżalności prawomocnych postanowień orzekających co do istoty sprawy w drodze zwyczajnych i szczególnych środków zaskarżenia oraz od zasady związania jego treścią i zasady powagi rzeczy osądzonej.
Oparcie tego trybu na określonym stopniu prawdopodobieństwa, a więc zastępowanie jednego domniemania kolejnym, nie sprzyjałoby pewności stanu prawnego. Postanowienie o stwierdzeniu zgonu jest skuteczne erga omnes, rodzi poważne skutki prawne i trzeba wykluczyć możliwość jego kolejnych uchyleń -wobec braku ograniczenia terminem nawet po kilkudziesięciu latach – jedynie na podstawie uprawdopodobnienia, a nie udowodnienia innej chwili zgonu.
Postanowienie SN z dnia 27 sierpnia 2015 r., III CSK 434/14
Standard: 47998 (pełna treść orzeczenia)
Przesłanką do uchylenia postanowienia o uznaniu za zmarłego oraz do sądowego stwierdzenia zgonu nie jest też konieczność ścisłego udowodnienia daty śmierci, a jedynie samego jej faktu. Do określenia zaś chwili śmierci wystarczające jest już samo uprawdopodobnienie określonej daty.
Postanowienie SR Lublin – Zachód w Lublinie z dnia 27 marca 2015 r., I Ns 700/12
Standard: 57540 (pełna treść orzeczenia)