Wyłączenie prawa zatrzymania z art. 461 k.c. w przypadku zwrotu przedmiotu leasingu
Zatrzymanie rzeczy (ius retentionis - art. 461 k.c.) Umowa leasingu finansowego pośredniego (art. 709[1] k.c.)
W przypadku zwrotu rzeczy będących przedmiotem leasingu prawo zatrzymania z art. 461 k.c. nie przysługuje.
Zgodnie z przepisem art. 461 § 1 k.c. zobowiązany do wydania cudzej rzeczy może ją zatrzymać aż do chwili zaspokojenia lub zabezpieczenia przysługujących mu roszczeń o zwrot nakładów na rzecz oraz roszczeń o naprawienie szkody przez rzecz wyrządzonej (prawo zatrzymania). Jednakże w myśl § 2 przepisu powyższego nie stosuje się, gdy obowiązek wydania rzeczy wynika z czynu niedozwolonego albo gdy chodzi o zwrot rzeczy wynajętych, wydzierżawionych lub użyczonych.
Przepis ten tj. art. 461 § 1 k.c. stosuje się także do umowy leasingu, albowiem zgodnie z art. 709 17 k.c. do odpowiedzialności finansującego za wady rzeczy powstałe na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność, uprawnień i obowiązków stron w razie dochodzenia przez osobę trzecią przeciwko korzystającemu roszczeń dotyczących rzeczy, odpowiedzialności korzystającego i osoby trzeciej wobec finansującego w razie oddania rzeczy tej osobie przez korzystającego do używania, zabezpieczenia rat leasingu i świadczeń dodatkowych korzystającego, zwrotu rzeczy przez korzystającego po zakończeniu leasingu oraz do ulepszenia rzeczy przez korzystającego stosuje się odpowiednio przepisy o najmie.
Tym samym w przypadku zwrotu przedmiotów będących przedmiotem leasingu prawo zatrzymania z art. 461 § 1 k.c. nie przysługuje. Bezprzedmiotowa była zatem ocena czy pozwany w ogóle poczynił nakłady na rzecz.
Wyrok SR dla m. st. Warszawy z dnia 7 stycznia 2014 r., IX GC 1528/12
Standard: 17386 (pełna treść orzeczenia)