Uprawnienia korzystającego w razie zwłoki finansującego w nabyciu przedmiotu leasingu
Umowa leasingu finansowego pośredniego (art. 709[1] k.c.)
Przez nabycie rozumie się przy tym uzyskanie przez finansującego własności rzeczy lub użytkowania wieczystego gruntu. Jest to pogląd powszechnie przyjęty w piśmiennictwie i orzecznictwie. Trudno zresztą byłoby prezentować pogląd odmienny z uwagi na jednoznaczną treść art. 709[1] k.c.
Gdy finansujący dopuszcza się zwłoki w nabyciu przedmiotu leasingu, przyjąć należy, że korzystającemu przysługują uprawnienia przewidziane w przepisach o skutkach niewykonania zobowiązań (art. 471-479 k.c.). Może on więc żądać od finansującego spełnienia świadczenia i naprawienia wynikłej ze zwłoki szkody. Może także odstąpić od umowy zgodnie z art. 491 lub art. 493 k.c.
Mimo iż w wyniku zawarcia umowy leasingu dochodzi do powstania trwałego stosunku zobowiązaniowego, który ulega przedwczesnemu zakończeniu w zasadzie przez wypowiedzenie, a nie odstąpienie, dopuszczalność odstąpienia od umowy leasingu do chwili wydania rzeczy korzystającemu nie powinna budzić wątpliwości, ponieważ dopiero wówczas aktualizują się charakterystyczne dla trwałego stosunku zobowiązaniowego elementy ciągłe świadczenia finansującego, samo zaś zawarcie umowy ze zbywcą jest działaniem jednorazowym.
Wyrok SN z dnia 13 grudnia 2006 r., II CSK 297/06
Standard: 17366 (pełna treść orzeczenia)