Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wezwanie do zgłaszania praw i roszczeń osobistych ciążących na nieruchomości (art. 51 ust. 1 pkt 5 p.u.)

Postanowienie o ogłoszeniu upadłości (art. 51 p.u.)

Wyświetl tylko:

Stosownie do art. 51 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1112 z późn. zm.; dalej: p.u.n.), uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym wzywa osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej, do ich zgłoszenia w wyznaczonym terminie nie krótszym niż miesiąc i nie dłuższym niż trzy miesiące, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym.

Wyodrębniona w Prawie upadłościowym i naprawczym kategoria " praw i roszczeń osobistych", o której mowa w art. 51 ust. 1 pkt 5 p.u.n., posiada własną regulację dotyczącą trybu zaspokajania i wygasania tych praw i roszczeń w postępowaniu upadłościowym. Regulacja ta jest szczątkowa, niemniej wyjaśnia zasadnicze kwestie związane z zaspokajaniem i wygasaniem praw osobistych i roszczeń, w przeciwieństwie do sposobu i trybu dokonywania i rozpatrywania ich zgłoszeń, które w ustawie w ogóle nie zostały uregulowane. Niewątpliwie takie zgłoszenie powinno nastąpić (art. 51 ust. 1 pkt 5 p.u.n.), chyba że prawa i roszczenia osobiste, o których mowa w tym przepisie, zostały ujawnione w księdze wieczystej; wtedy powinny one podlegać umieszczeniu na liście praw i roszczeń osobistych z urzędu. Natomiast w obu przypadkach dalszy tryb postępowania z prawami i roszczeniami osobistymi powinien być, jak należy przyjąć, zbliżony do trybu zgłaszania wierzytelności i rozstrzygania o nich (art. 236 i n.p.u.n.).

Przykładem roszczenia osobistego, o którym mowa w art. 51 ust. 1 pkt 5 p.u.n., jest roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości, które stosownie do art. 16 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 707 z późn. zm.) może być ujawnione w księdze wieczystej. Roszczenia takie mogą wynikać m.in. z umowy deweloperskiej czy umowy przedwstępnej.

Przepisy p.u.n. nie regulują w ogóle sposobu dokonywania zgłoszeń praw osobistych i roszczeń oraz trybu rozpoznawania tych zgłoszeń; regulują one tylko, i to fragmentarycznie, zasady zaspokajania praw i roszczeń osobistych (m.in.: art. 313 ust. 2, art. 319 ust. 4, art. 345 ust. 1 i 2, art. 346 ust. 1 i art. 348 ust. 1 i 2).

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 29 lutego 2008 r. w sprawie II CSK 463/07  i Trybunał Konstytucyjny w postanowieniach z dnia 20 kwietnia 2010 r., Ts 88/08 oraz z dnia 2 sierpnia 2010 r., S 3/10  wyrazili zapatrywanie, że niepieniężne zobowiązania dewelopera po ogłoszeniu jego upadłości ulegają przekształceniu w zobowiązania pieniężne, a obowiązujące przepisy nie dają możliwości skutecznego żądania zobowiązania syndyka do zawarcia umowy przenoszącej własność lokalu na osobę, która uiściła całą cenę, jeśli do upadłości dewelopera doszło przed sporządzeniem aktu notarialnego. Z kolei w wyroku z dnia 23 września 2010 r. w sprawie III CSK 310/09 Sąd Najwyższy zajął stanowisko, że prawa i roszczenia osobiste, w tym roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości wynikające z umowy deweloperskiej, nie podlegają trybowi zgłoszenia wierzytelności, o którym stanowi art. 51 ust. 1 pkt 4 p.u.n. w zw. z art. 236 p.u.n.; z chwilą ogłoszenia upadłości nie gasną one i nie przekształcają się ex lege w wierzytelność pieniężną. Dopiero, jak stanowi przepis art. 313 ust. 2 p.u.n., sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis w księdze wieczystej lub nieujawnionych w ten sposób, lecz zgłoszonych sędziemu komisarzowi w terminie określonym w art. 51 ust. 1 pkt 5 p.u.n. W ich miejsce uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości wygasłych praw i skutków ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążących na nieruchomości z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej nieruchomości (art. 313 ust. 2 p.u.n. w zw. z art. 345 i 346 p.u.n). Jeśli w toku postępowania upadłościowego nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości, przedmiotowe prawa i roszczenia nie wygasają oraz mogą być dochodzone przeciwko upadłemu po ukończeniu lub umorzeniu postępowania upadłościowego.

Przyjęcie stanowiska, że roszczenia tego typu, jak zgłoszone w niniejszym procesie, przekształcają się z momentem ogłoszenia upadłości w zobowiązania pieniężne po myśli art. 91 ust. 2 p.u.n. (zob. też komentarz do art. 51 p.u.n. (w:) D. Zienkiewicz (red.), Prawo upadłościowe i naprawcze. Komentarz, Warszawa 2006) oznaczałoby niemożność ich realizacji w drodze powództwa wytoczonego przeciwko syndykowi masy upadłości o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli przenoszącego własność nieruchomości, a zaspokojenie roszczeń byłoby możliwe z ogólnych funduszów masy upadłości.

W wyroku z dnia 9 listopada 2011 r. w sprawie II CSK 112/11 Sąd Najwyższy stwierdził, że obligacyjny i zarazem majątkowy charakter roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości, brak uprawnienia do władania przedmiotem tego roszczenia oraz przejście własności nieruchomości dopiero z chwilą zawarcia umowy z właścicielem uzasadnia przyjęcie, że roszczenie to, po ogłoszeniu upadłości właściciela nieruchomości, traci swą dotychczasową naturę i nie może być realizowane w postępowaniu upadłościowym - ani w drodze umowy ani w drodze sądowej - jako roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości, lecz wyłącznie o jako wierzytelność pieniężna. Sąd Najwyższy zastrzegł jednak, że inaczej sytuacja przedstawia się, gdy roszczenie o przeniesienie własności nieruchomości zostało ujawnione przed ogłoszeniem upadłości zobowiązanego w księdze wieczystej prowadzonej dla określonej nieruchomości, która weszła w skład masy upadłości, lub mogło być ujawnione w księdze wieczystej, nawet jeżeli nie zostało do niej wpisane, lecz zostało zgłoszone w postępowaniu upadłościowym przez uprawnionego zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 5 p.u.n.

Wyrok SO w Krakowie z dnia 27 marca 2014 r., I C 2283/12

Standard: 17329 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie dyspozycją art. 51 ust. 1 pkt 5 u.p.n., uwzględniając wniosek o ogłoszenie upadłości, sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu upadłości, w którym wzywa osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej, do ich zgłoszenia w wyznaczonym terminie nie krótszym niż miesiąc i nie dłuższym niż trzy miesiące, pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym.

Przepis ten odnosi się wyłącznie do treści postanowienia o ogłoszenia upadłości, nie określa więc jakichkolwiek skutków prawnych w odniesieniu do praw oraz praw i roszczeń osobistych ciążących na nieruchomości należących do upadłego, które nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej, ani do roszczeń, które zostały przez taki wpis w księdze wieczystej ujawnione.

W konsekwencji przepis ten mógłby naruszyć jedynie sąd właściwy do rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości, który w postanowieniu uwzględniającym ten wniosek zaniechałby zamieszczenia wezwania określonego w tym przepisie względnie określiłby treść tego wezwania niezgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 5 u.p.n. Skutki prawne, co do wymienionych w tym przepisie praw i roszczeń są określone w art. 313 ust. 2 u.p.n., według którego sprzedaż nieruchomości dokonana w postępowaniu upadłościowym powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej lub nieujawnionych w ten sposób, lecz zgłoszonych sędziemu-komisarzowi w terminie określonym w art. 51 ust. 1 pkt 5 u.p.n.

W miejsce prawa (praw), które wygasło (wygasły), uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości wygasłego prawa (lub praw) z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej nieruchomości. Skutek ten powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości obciążonej. Podstawą do wykreślenia praw, które wygasły na skutek sprzedaży, jest prawomocny plan podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej. Podstawą wykreślenia hipoteki jest umowa sprzedaży nieruchomości.

W sprawie nie została ogłoszona upadłość likwidacyjna, w czasie której doszłoby do sprzedaży nieruchomości obciążonej roszczeniem powódki ujawnionym w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której wzniesiono budynek mieszkalny. Nie zaistniały więc jakiekolwiek warunki do zastosowania także tego przepisu w związku z art. 51 ust. 1 pkt 5 u.p.n.

Wyrok SN z dnia 6 marca 2014 r., V CSK 216/13

Standard: 17323 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.