Kastet jako niebezpieczny przedmiot/narzędzie
Bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 k.k.) Posługiwanie się innym niebezpiecznym narzędziem Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.)
Kastet, którym posługiwano się do popełnienia przestępstwa jest innym podobnieniebezpiecznym przedmiotem w rozumieniu art. 280 § 2 kk. Nie może być inaczej, skoro samustawodawca w art. 4 ust. 1 pkt 4 lit.a ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji zaliczakastet do broni, a więc narzędzi i przedmiotów, których istotą użycia jest możliwośćspowodowania zagrożenia życia lub zdrowia.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 21 stycznia 2010 r., II AKa 397/09, Biuletyn SA w Katowicach, 2010/1
Standard: 23761
Nie każdy kastet stanowi niebezpieczny przedmiot i decyduje w takim przypadku, dokonana in concreto, ocena jego indywidualnych, obiektywnych właściwości (fizycznych cech), które muszą wskazywać na to, że użycie go w „zwykły” sposób stwarza dla życia bądź zdrowia zaatakowanego podobne niebezpieczeństwo jak użycie noża bądź broni palnej.
Wprawdzie jego rękojeść zrobiona jest z plastiku, to jednak słusznie uznał Sąd Okręgowy, że przesądzające o niebezpiecznym charakterze analizowanego kastetu jest przymocowane do rękojeści metalowe, złamane ostrze noża o długości ponad 2 cm. Jest oczywistym, że ewentualne użycie takiego przedmiotu, z uwagi na zachowaną powierzchnię ostrza, tworzy zagrożenie analogiczne do użycia noża przez wykorzystanie jego „naturalnych”, tj. tnących właściwości.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 21 listopada 2008 r., II AKa 314/08
Standard: 17306 (pełna treść orzeczenia)