Pies rasy Amstaff - American Staffordshire Terier jako niebezpieczny przedmiot/narzędzie
Bójka lub pobicie z użyciem broni palnej, noża lub innego niebezpiecznego przedmiotu (art. 159 k.k.) Posługiwanie się innym niebezpiecznym narzędziem Czynna napaść na funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną (art. 223 k.k.)
Psa rasy amstaff stanowi inny, podobnie do broni palnej lub noża, niebezpieczny "przedmiot" (zob. np. wyrok w Lublinie z 9 grudnia 2002 r., II AKa 306/02; wyrok SA w Katowicach z dnia 13 listopada 2008 r., II AKa 319/08). Cechy tego zwierzęcia, jego właściwości zewnętrzne (masywna budowa) i wewnętrzne (agresywność) wskazywały na to, że użycie go mogło stworzyć poważne, rzeczywiste i bezpośrednie zagrożenie dla życia pokrzywdzonych.
W przedmiotowej sprawie nie ustalono, aby oskarżeni obejmowali swoim zamiarem posłużenie się posiadanym przy sobie psem rasy amstaff. Z ujawnionych w sprawie dowodów wynika, że tego typu zamiar im nie towarzyszył.
Obaj pokrzywdzeni przyznali w swoich wyjaśnieniach, że pies w trakcie całego zdarzenia był trzymany na smyczy, zachowywał się spokojnie i nie był szczuty przez któregokolwiek z oskarżonych. Świadczy to o tym, że pies ten znalazł się na miejscu zdarzenia przypadkowo i nie było zamiarem oskarżonych posłużenie się nim choćby w celu zastraszenia pokrzywdzonych. Gdyby tak było, to mając na uwadze przebieg całego zdarzenia, w tym aktywną obronę pokrzywdzonych, pies ten z pewnością zostałby przez oskarżonych "użyty", lub co najmniej zachęcany do agresywnego zachowania.
Wyrok SA we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2012 r., II AKa 311/12
Standard: 27446 (pełna treść orzeczenia)
Użycie przez oskarżonego atakującego pokrzywdzonego niebezpiecznego psa w typie rasy Amstaff - American Staffordshire Terier jest określonym w art. 280 § 2 k.k. posłużeniem się innym podobnie niebezpiecznym przedmiotem. Obiektywne cechy tego konkretnego psa, jego właściwości zewnętrzne (masywna budowa) i wewnętrzne (agresywność) wskazywały na to, że użycie go stworzyło poważne, rzeczywiste i bezpośrednie zagrożenie dla życia pokrzywdzonego. Mogło też doprowadzić do poważnego uszkodzenia jego ciała.
Nie umieszczenie danej rasy psów w wykazie ras psów uznanych za agresywne wymienionych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003r. (Dz. U. Nr 77, poz. 687 z 2003 r.) nie przesądza o uznaniu określonego psa, nie należącego do żadnej z ras wymienionych w tym akcie prawnym, za „inny niebezpieczny przedmiot” z uwagi na jego obiektywne właściwości zewnętrzne (eksterierowe), czyli ogólny wygląd zwierzęcia charakterystyczny dla danego gatunku i wewnętrzne (interierowe) predyspozycje agresywności.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 13 listopada 2008 r., II AKa 319/08
Standard: 17305 (pełna treść orzeczenia)