Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zezwolenie na ugodę zawierającą czynności przysparzające jak i rozporządzające

Zezwolenie sądu na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka (art. 101 § 3 k.r.o.)

Wyświetl tylko:

Zawarcie ugody imieniem małoletniego, jako czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu majątkiem, winno zostać poprzedzone uzyskaniem zgody sądu opiekuńczego (art. 101 § 3 k.r.o.). Tak również orzekł sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 20.05.2015 r. sygn. V ACa 26/15 stwierdzając, że (…) czynności dyspozycyjne podejmowane przez rodziców w imieniu małoletniego dziecka, takie jak zawarcie ugody, o ile nie mają charakteru wyłącznie przysparzającego, a zatem mogą zagrażać majątkowym interesom dziecka, należą do kategorii czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu w rozumieniu art. 103 § 3 k.r.o. Sąd ten pogląd podziela, co prowadzi do stwierdzenia, że zawarcie ugody przez rodziców bez zgody sądu opiekuńczego byłoby nieważne.

W niniejszym postępowaniu natomiast, rodzice małoletniej uzyskali zezwolenie sądu opiekuńczego na wystąpienie imieniem córki z powództwem przeciwko o zadośćuczynienie w związku ze śmiercią siostry małoletniej w następstwie wypadku drogowego.

Wyrok SR w Krośnie z dnia 22 czerwca 2016 r. I C 165/15

Standard: 6799

Zawarcie ugody zawierającej zarówno czynności przysparzające jak i rozporządzające (zrzeczenie się wszelkich roszczeń w imieniu małoletnich dzieci przez ich matkę w sprawie o odszkodowanie z art. 446 § 3 k.c.), należy ocenić, jako czynność przekraczającą zwykły zarząd majątkiem małoletnich w rozumieniu art. 101 § 3 k.r.o. Czynność ta w istocie zagrażała majątkowym interesom małoletnich powodów, gdyż pozbawiała ich m.in. zadośćuczynienia, którego mogli dochodzić od strony pozwanej.

Wyrok SA w Łodzi z dnia 24 września 2014 r., I ACa 425/14

Standard: 17266 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.