Współwykonywanie służebności mieszkania (art. 301 k.c.)
Służebność mieszkania (art. 301 - 302 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
art. 301 § 1 kc. Zaprezentowana jednak na łamach apelacji wykładnia nie zasługuje na uwzględnienie. Wskazany przepis przewiduje rozciągnięcie uprawnień wynikających ze służebności mieszkania na inne osoby niż sam uprawniony, które może on przyjąć na mieszkanie. Krąg tych osób jest ściśle przez ustawodawcę określony i zawężony, obejmując jedynie małżonka i dzieci nieletnie. Poza tym zalicza się do niego osoby, które znajdują się na utrzymaniu uprawnionego ze służebności, lub takie, które są mu potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzieci, które zostały przyjęte jako małoletnie, mają prawo pozostawać w mieszkaniu objętym służebnością także po uzyskaniu pełnoletności.
Uprawniony może przekazać część przysługujących mu uprawnień do wykonywania służebności mieszkania osobom wskazanym w art. 301 § 1 kc. Osoby te pozostają wówczas w stosunku do właściciela nieruchomości obciążonej w charakterze osób współuprawnionych. Przejawia się w tym zarówno ochrona osób należących do najbliższej rodziny uprawnionego, zwłaszcza tych, które jeszcze lub już są niezdolne do działania z powodu wieku, choroby czy innego upośledzenia, jak też troska o zapewnienie uprawnionemu możliwości uzyskania pomocy przy prowadzeniu gospodarstwa domowego, co ma duże znaczenie dla osób niedołężnych i starych.
Wyrok SO w Łomży z dnia 7 lipca 2016 r., I Ca 210/16
Standard: 37119 (pełna treść orzeczenia)
W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 12.01.2006 r., II CK 341/05 wskazano, że uprawnienie osoby, o której mowa w art. 301 zdanie drugie k.c., do zajmowania mieszkania zależy od tego, czy mający służebność mieszkania wykonuje ją.
Powyższy pogląd wyrażony przez Sąd Najwyższy należy w całości podzielić i uznać, że w razie gdy uprawniony przestaje zamieszkiwać w lokalu objętym służebnością mieszkania, prawo do przebywania w nim tracą również osoby wskazane w art. 301.
Osoby, które zostały przyjęte na mieszkanie z tytułu służebności, ze względu na fakt ich utrzymywania przez uprawnionego, albo takie, które są mu potrzebne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego, tracą prawo do przebywania w lokalu również w momencie, gdy przestają pozostawać na utrzymaniu uprawnionego albo kiedy nie są mu już potrzebne do prowadzenia gospodarstwa domowego
Wyrok SO w Ostrołęce z dnia 20 kwietnia 2016 r., I Ca 88/16
Standard: 33407 (pełna treść orzeczenia)