Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postanowienie z dnia 2012-04-17 sygn. II CSK 620/11

Numer BOS: 42037
Data orzeczenia: 2012-04-17
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Krzysztof Strzelczyk SSN (autor uzasadnienia, przewodniczący, sprawozdawca)

Sygn. akt II CSK 620/11

POSTANOWIENIE

Dnia 17 kwietnia 2012 r.

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z wniosku J. O.

przy uczestnictwie Gminy M., i innych

o stwierdzenie nabycia spadku po M. Ł.,

na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 17 kwietnia 2012 r., na skutek skargi kasacyjnej uczestniczki postępowania J. M.

od postanowienia Sądu Okręgowego

z dnia 15 kwietnia 2011 r.,

odrzuca skargę kasacyjną i oddala wniosek wnioskodawczyni o zasądzenie kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Uczestniczka J. M. wniosła skargę kasacyjną od postanowienia Sądu Okręgowego z dnia 15 kwietnia 2011 r., którym została oddalona między innymi jej apelacja wniesiona od postanowienia Sądu Rejonowego w przedmiocie nabycia spadku po M. Ł.

Zarządzeniem z dnia 5 lipca 2011 r. jej pełnomocnik został wezwany do uzupełnienia braku formalnego skargi przez przedstawienie uzasadnienia wniosku o przyjęcie skargi do rozpoznania w terminie tygodniowym pod rygorem jej odrzucenia.

W wykonaniu zarządzenia pełnomocnik uczestniczki w piśmie procesowym z dnia 22 lipca 2011 r., podał, że uczestniczka składając skargę kasacyjną kieruje się uchybieniami dostrzeżonymi w trakcie postępowania przed sądem pierwszej instancji w zakresie pominięcia uczestnika postępowania, jakim jest Gmina M. oraz uwzględnienia testamentu własnoręcznego, którego nie ma w aktach sprawy. Z tych przyczyn wniesienie skargi kasacyjnej jest zdaniem uczestniczki uzasadnione.

Sąd Najwyższy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 3984 § 2 k.p.c. skarga kasacyjna obok wniosku o przyjęcie jej do rozpoznania powinna także zawierać uzasadnienie wniosku. Ponieważ skarga nie spełniała tego wymagania pełnomocnik powoda został, zgodnie z art. 3986 § 1 k.p.c., wezwany zarządzeniem Przewodniczącego w Sądzie odwoławczym do uzupełnienia braku skargi w tym zakresie. Pomimo wezwania, pełnomocnik wady tej jednak nie usunął i nie przedstawił uzasadnienia wniosku. W piśmie złożonym w wykonaniu zarządzenia nie można doszukać się niczego, co mogłoby zostać uznane za argumentację prawną dotyczącą, którejkolwiek z przesłanek przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania wymienionych w art. 3989 § 1 pkt 1 - 4 k.p.c.). Pełnomocnik skarżącej w piśmie tym ograniczył się wyłącznie do powtórzenia postawionych w skardze zarzutów dotyczących naruszenia przepisów postępowania i przepisów prawa materialnego. Te stwierdzenia nie wypełniają przewidzianego w art. 3984 § 2 k.p.c. obowiązku zawarcia w skardze kasacyjnej uzasadnienia wniosku o jej przyjęcie do rozpoznania.

Wobec nieusunięcia w wyznaczonym terminie braku formalnego skargi podlegała ona odrzuceniu na podstawie art. 3986 § 2 k.p.c. Skoro Sąd drugiej instancji skargi nie odrzucił, uczynił to zgodnie z art. 3986 § 3 k.p.c. Sąd Najwyższy.

W sprawach o stwierdzenie nabycia spadku interes wszystkich uczestników jest zbieżny, oczekują bowiem na orzeczenie o stwierdzeniu nabycia spadku, niezależnie od tego, czy sami - i w jakim udziale - dziedziczą spadek. Dlatego uznając, że brak jest podstaw do odstąpienia od zasady wyrażonej w art. 520 § 1 k.p.c. Sąd Najwyższy oddalił żądanie wnioskodawczyni zasądzenia kosztów postępowania kasacyjnego

Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.