Postanowienie z dnia 2019-02-27 sygn. I CSK 450/18

Numer BOS: 387224
Data orzeczenia: 2019-02-27
Rodzaj organu orzekającego: Sąd Najwyższy
Sędziowie: Grzegorz Misiurek SSN (autor uzasadnienia)

Zobacz także: Wyrok

Sygn. akt I CSK 450/18

POSTANOWIENIE

Dnia 27 lutego 2019 r.

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Grzegorz Misiurek

w sprawie z powództwa B. K.

przeciwko S. B.

o zapłatę,

na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 27 lutego 2019 r.,

na skutek skargi kasacyjnej powoda

od wyroku Sądu Apelacyjnego w […]

z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. akt I AGa […],

I odrzuca skargę kasacyjną w części zaskarżającej rozstrzygnięcie uwzględniające apelację powoda (pkt I ppkt 1 i 2 zaskarżonego wyroku);

II przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania w pozostałej części.

UZASADNIENIE

Przesłanką zaskarżenia orzeczenia w postępowaniu cywilnym jest istnienie interesu prawnego w podjęciu takiej czynności. Interes prawny w zaskarżeniu, określany jako gravamen, rozumiany jest – najogólniej rzecz ujmując - jako pokrzywdzenie polegające na niekorzystnej dla strony różnicy między zgłoszonym przez nią żądaniem a sentencją zaskarżonego orzeczenia. Brak tak rozumianego interesu prawnego prowadzi do odrzucenia środka odwoławczego (zob. m.in. uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 15 maja 2014 r., III CZP 88/13, OSN 2014, Nr 11, poz. 108 oraz postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 8 kwietnia 1997 r., I CKN 57/97, OSNCP 1997, Nr 11, poz. 166).

Skarżący powód wniesioną skargą kasacyjną zaskarżył wyrok Sądu drugiej instancji w całości, podczas gdy w punkcie I.1 i I.2 tego wyroku Sąd Apelacyjny zmienił zaskarżony wyrok uwzględniając w tej części apelację powoda. Rozstrzygnięcie w tym zakresie było zatem dla powoda korzystne, co oznacza, że nie ma on interesu prawnego w jego kwestionowaniu. Skarga kasacyjna w części, w której zaskarża rozstrzygnięcie korzystne dla strony, podlega odrzuceniu na podstawie art. 3986 § 3 w związku z § 2 k.p.c., ponieważ w tym zakresie jest niedopuszczalna z uwagi na nieistnienie po stronie skarżącej interesu w zaskarżeniu (gravamen).

Zgodnie z art. 3989 § 1 k.p.c., Sąd Najwyższy przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania, jeżeli w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne, istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów, zachodzi nieważność postępowania lub skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona. Powołana przez skarżącego ostatnia z wymienionych przesłanek została poddane badaniu co do rozstrzygnięcia zawartego w pozostałej części zaskarżonego wyroku i w tym zakresie skarga kasacyjna została przyjęta do rozpoznania.

Treść orzeczenia pochodzi z bazy orzeczeń SN.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.